У домі Станіслава Людкевича у Львові облаштовують музей-садибу
До теми
Дружина Станіслава Людкевича Зеновія Штундер заповіла дім композитора Львівському музично-меморіальному музею Соломії Крушельницької. Музейники беруться за раритети та експозицію.
Із 100 років свого життя знаний композитор, професор, критик, музичний діяч Станіслав Людкевич лише 20 останніх літ мав власне помешкання. Землю на нинішній вулиці Людкевича місто йому дало у 50-х із суворими умовами.
«На цій ділянці згідно з типовим проектом повинен був збудований будинок двоповерховий. І обов'язково власник мав насадити мінімум 4 дерева фруктові, а також бажано декоративні дерева. Перед будинком мав бути квітник», ‒ цитує документ директорка Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької Галина Тихобаєва.
Ще рік тому у кам'яниці мешкала вдова композитора Зеновія Штундер. Вона заповіла дім Музею Соломії Крушельницької. Музейники зараз беруться описувати всі експонати.
«На першому поверсі була вітальня, куди сходився музичний бомонд Львова. І нині ми хочемо тут облаштувати музичний салон. Щоб екскурсанти сюди прийшли, могли тут сісти, послухати музику або лекцію», ‒ показує кімнати пані Галина.
А усі автентичні скарби розташують на другому поверсі. Там будуть особисті речі і меблі Станіслава Людкевича. Відтворять інтер'єр, як за життя маестро.
«На другому поверсі є три кімнати невеличкі, це робочий кабінет Станіслава Пилиповича, де він і працював і також зустрічався з друзями. Отут маестро писав свої твори, зберігся віденський чудесний рояль, думаю, він у нас теж буде звучати», ‒ додала Галина Тихобаєва.
Серед автентичних речей працівники музею знайшли особливий раритет ‒ стрічки, якими пов'язував комір сорочки композитор.
«Згадують, що він був гарним чоловіком, дуже гарно одягався, дійсно як митець. І всі згадували, що в нього краваток не було, натомість він пов'язував такими вишуканими бантами стрічки. І от ми знайшли в двох таких коробочках різноманітні стрічки», ‒ показує раритет Мар'яна Зубеляк, старший науковий співробітник музею.
Є й автографи, ноти, написані власноруч композитором.
«Серед цікавинок маємо саквояж, з яким Людкевич мандрував, а ще домашній сейф, наразі ми його не можемо відчинити», ‒ додала Мар'яна Зубеляк.
Втім найперше дім-садиба потребує капітального ремонту.
«Будинок має тріщини. Але найгірше ‒ у підвалі на першому поверсі є вогкість, грибок і всі наслідки від цього», ‒ показує Галина Тихобаєва.
На ремонт музейники проситимуть гроші у міста і чекають на меценатів.