У лісі поблизу Сихова рубають здорові буки
Львівський лісгосп застосовує новий вид вирубки – переформування, але лісозахисник Віталій Майборода вважає це новим способом нищення лісу
До теми
- В Україні закривають кримінальні справи про незаконну вирубку лісу через помилку в новому законі ZAXID.NET
- На Бродівщині за незаконне вирубування дерев у національному парку затримали місцевого депутата ZAXID.NET
- Працівник Дрогобицького лісгоспу впіймав своїх колег на порушеннях під час вирубки дуба ZAXID.NET
ДП «Львівський лісгосп» ріже здорові дерева у лісі між Сиховом і Винниками. Тут практикують новий вид вирубки – так звану рубку переформування. Лісівники стверджують, що така вирубка – лише на користь. Та активісти у доцільності такої господарки сумніваються.
У захисному лісі першої категорії поблизу заводу «Іскра» уже при вході видно сліди важкої техніки. Далі у лісі – пеньки здорових дерев. Поряд лежать повалені колоди. Активіст помічає махінації.
«Cтоїть позначка, що це є півділове дерево, навіть по старих ГОСТах довжина цієї колоди – понад 6,5 м, вона має бути як ділова», – каже лісовий експерт Віталій Майборода.
Неподалік чути шум бензопили. На місці вирубки робота кипить.
«В околиці, де ми стоїмо, це найбільший бук, який тут був і йшов на дрова. А вони – царські, я вам скажу. В одному цьому дереві було чотири куби деревини», – коментує побачені вирубані буки лісовий експерт Віталій Майборода.
Лісоруби не надто стривожені візитом журналістів. Мають лісорубний квиток і товаро-транспортну накладну. За документом на ділянці 38 кварталу мають відібрати 14 кубів ділової деревини та 102 куби дров. Та схоже, що лісоруби сильно захопились роботою. Лише ті дерева, які вдалося зафіксувати, тягнуть на два десятки ділової деревини.
«Коли сюди приїде вже експерти Держекоінспекції, а вони приїдуть десь через місяць, не швидше, то цього «кльоцка» вже не буде, лишаться пеньки і лісівники будуть пояснювати, що ось цей бук весь був заражений грибами», – каже лісовий експерт Віталій Майборода.
Йдемо на пошуки стовпця, який позначає межі ділянки вирубки і містить інформацію про неї. Годину лісоруби водять нас манівцями і в результаті ще один сюрприз.
«Стовпчик є нанесений, напевно, в березні, коли почалася рубка. Тут ще ніякої інформації немає, можна сказати, що його і нема. Це дуже грубе порушення, тому що перед початком рубки мають бути нанесені границі і на кутах стояти стовпчики зі всією інформацією», – пояснив лісовий експерт Віталій Майборода.
За документами лісовиків усе це називається рубка переформування.
«Новий вид рубок, який не входить ні в один підручник із лісівництва, який, мабуть, придумали самі ж лісівники для того, щоби вибрати найкращі дерева, а замість них, нібито, має зростати дуб, клен і ясен. Але крім бука тут нічого не буде зростати», – висуває гіпотезу лісовий експерт Віталій Майборода.
У Львівському лісгоспі певні: рубка доцільна і відбувається правильно.
«Що стосується правильності призначення рубки, вона згідно матеріалів лісопорядкування призначена і відведена нами, матеріали лісопорядкування проведені львівською лісовпорядчою експедицією на підставі постанови Кабінету міністрів. Я вважаю, що нема чого тут шукати сенсацій», – запевняє директор ДП «Львівський лісгосп» Юрій Синявський.
ДП «Львівський лісгосп» – лідер в області за рубками переформування. У 2018 році в ньому провели рубку переформування на площі 315 га. В управлінні лісового господарства новий спосіб різати ліс вважають дуже корисним.
«Старі насадження, це як старий організм і тому в рубках переформування ми забираємо дерева з дуже великими кронами, які не дають світло новому поколінню і створюємо другий чи третій ярус», – запевняє головний лісничий Львівського управління лісового господарства Ярослав Целень.
Зрештою, в обласному управлінні лісового господарства пообіцяли таки перевірити рубку біля Сихова. Щоправда, лісівники фактично перевірятимуть самих себе.