У львівській майстерні «Дідова борода» дітей вчать різьбити по дереву
Львівський скульптор Антон Лубій вчить дітей різьбити по дереву. Часом митець збирає в майстерні до десяти своїх учнів. Після львівського коледжу імені Труша та Академії мистецтв, де навчався скульптури, майстерня «Дідова борода» була для Антона мінімальним підробітком. А вже останні п’ять років відчуває, що це його шлях.
До Антона вправно навчитися працювати різцем приходять навіть переселенці, діти бійців.
Едуард Перець, до прикладу, з-під Горлівки: «Коли почалася війна, ми виїхали в Полтаву. Там я вчився різьбити по дереву. Але нам і звідти довелося поїхати, тож я у Львові взявся шукати таку ж майстерню. У «Дідовій бороді» зробив вже дві роботи. Люблю це».
Важливо, каже Антон, передати дітям досвід, етнічну культуру, якою свого часу захопився сам. Зараз п’ять його скульптур – в історико-культурному заповіднику «Буша», що на Вінниччині, одна – в Індії, там чоловік вирізьбив Бога Сонця в скелі.
«Ми назвали майстерню «Дідова борода» тому, що борода в нашій традиції – це символ родоначальника, символ предків, того, що робилося в давнину. І в нас в тій бороді бережеться майстерність давньої різьби. Ми її передаємо», – уточнив скульптор Антон Лубій.
Тож цьогоріч Антон з охочими дітьми різьбив навіть міську шопку при Ратуші.
Один із найстарших учнів митця зараз удосконалює свої знання скульптури на п’ятому курсі коледжу імені Труша.
«По суті, він за три роки пропустив в мене лише одне заняття. І перший раз, коли він прийшов на заняття, знепритомнів від запаху свіжого дерева. Поряд була стоматологія, то ми його нашатирним спиртом до тями привели. Я думав, що він вже більше ніколи не прийде в майстерню, але таки прийшов», – поділився спогадами Антон Лубій.
Передає Антон українську традицію і в пісні разом з гуртом «Йорий Клоц». Однак, навіть вирушаючи на гастролі, бере зі собою торбу, різець і кусок дерева, аби руки і голова працювали.
«Дідова борода» працює при Центрі творчості дітей Залізничного району на вулиці Городоцькій, 38.