У Львові обговорять уроки Чеслава Мілоша для України
У межах 18 Форуму видавців у Львові 15 вересня о 10:00 на вул. Коперника,17 у конференц-залі Палацу мистецтв пройде круглий стіл «Діалог цивілізацій» в рамках проекту «Уроки Мілоша для України», що є головною дискусією Форуму.
Основні доповідачі круглого столу – Анджей Менцвель (Польща), Олжас Сулейменов (Казахстан), Борис Дубін (Росія), Мирослав Попович (Україна), Рустем Жангожа (Україна). Вони, у контексті творчості Чеслава Мілоша, чий столітній ювілей відзначається цього року, дискутуватимуть про різні цивілізаційні моделі розвитку і про те, яка з них більше пасує Україні.
Модератор заходу – український історик Ярослав Грицак.
Президент Форуму Олександра Коваль зазначила, що ця подія приурочена до року Чеслава Мілоша. «В Києві довелося поснувати, хто це. Тут, з вашого дозволу, я цього робити не буду… Дискусія має дуже потужний склад. Хотілося б, щоб прийшло багато людей, особливо молоді», – сказала вона.
Зазначимо, на 17 вересня у межах Форуму також запланована лекція Адама Міхніка «Чеслав Мілош і Нова Європа» (в актовому залі головного корпусу НУ «Львівська політехніка»).
Проект «Уроки Мілоша для України» здійснюється за підтримки Міністерства Культури і Національної Спадщини Республіки Польща (MKiDN), Польського Інституту в Києві та Інституту Книжки (Польща).
Додамо, Сейм Польщі оголосив 2011 рік Роком Мілоша.
Довідка:
Чеслав Мілош (пол. Czesław Miłosz; 30 червня 1911, с. Шетеняй, Кейданський район, Литва – 14 серпня 2004, Краків) - польський поет, прозаїк, перекладач, есеїст, літературознавець, дипломат, юрист. У 1951-1993 рр. перебував на еміграції. Лауреат Нобелівської премії з літератури 1980 року. Лауреат Нейштадтської літературної премії (Neustadt International Prize for Literature, 1978). Кавалер ордену Білого Орла. Брат Анджея Мілоша, режисера-документаліста, публіциста, перекладача.
Навчався у Вільнюському університеті (спочатку на полоністиці, потім - на правничому факультеті). Дебютував як поет у Вільнюсі на шпальтах університетського часопису Alma Mater Vilnensis. Працював на Польському Радіо у Вільнюсі (Вільно), але був звільнений за звинуваченнями в підтримці прагнень приєднання Вільнюса до Литовської Республіки та у діяльності на користь білоруської культури.
Після Другої світової війни працював у дипломатичних установах комуністичної Польщі в США та у Франції як аташе з питань культури. 1951 року одержав право політичного притулку у Франції. Під час перебування на еміграції в Парижі співпрацював з Літературним інститутом Єжи Ґедройця в Мезон-Лаффітт, де і виходили друком усі його тодішні твори.
Протягом 20 років – професор слов'янських мов і літератур в університеті Каліфорнії (Берклі, США). Професор Гарвардського університету.
Похований у Крипті (Пантеоні) Заслужених Поляків (у підземеллях костелу монастиря паулінів на Скалці, Краків).