У Львові розслідуватимуть дії поліцейських, які безпідставно затримали пацієнта наркодиспансера
Працівники одного з відділів поліції Львова безпідставно затримали наркозалежного, який лікується метадоном, наданим за державною програмою. Вони перервали лікування затриманого, вилучивши у нього препарат, та порушили кримінальне провадження. Про це ZAXID.NET повідомив представник регіональної команди з захисту прав вразливих груп населення у Львівській області Валерій Колчев.
За його словами, таких випадків зафіксовано багато, останній був у п'ятницю, 8 вересня. «Працівники поліції затримали наркозалежного львів'янина, у якого виявили таблетки метадону, яких йому вистачило б на три дні терапії – п'ятницю, суботу і неділю. Чоловік показав документ з наркодиспансера, який підтверджув, що він справді лікується цим препаратом. Однак у поліції на це не зважили і порушили щодо нього провадження за ч. 1 ст. 309 Кримінального Кодексу України, тобто за незаконне зберігання наркотичних речовин без мети їх збуту. Окрім того, працівники поліції відібрали у нього препарат, чим перервали лікування», – сказав Валерій Колчев.
Цю інформацію ZAXID.NET підтвердила старша інспекторка Управління з додержання прав людини (УЗПЛ) Національної поліції України Оксана Санагурська. «Ми провели детальну перевірку цього факту і зібрали достатньо матеріалів, щоб скерувати доповідну на голову Національної поліції України та ініціювати службове розслідування. Якщо виявиться, що дії працівників поліції не мали умислу і були помилкою, то провадження просто закриють. Однак, якщо слідчі свідомо порушили права затриманого, то проти них може бути вжито дисциплінарне стягнення у вигляді догани або ж навіть порушено кримільну справу», – додала Оксана Санагурська.
За словами Оксани Санагурської, безпідставне вилучення препарату, через яке була перервана замісна терапія, прирівнюється до катування за ст. 3 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. У цій статті сказано, що «нікого не може бути піддано катуванню або нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню».
Також, як повідомила Оксана Санагурська, у Львові було зафіксовано вже з десяток подібних випадків. Часто про це повідомляють самі лікарі-наркологи. Тому інспектори УЗПЛ закликають наркозалежних зберігати такі рецепти на метадон, аби в разі потреби показати їх працівникам поліції. А працівників поліції просять зважати на такі докумнети та не порушувати права затриманих, безпідставно відбираючи препарат або ж відкриваючи кримінальні провадження.
До слова, замісна терапія – це форма медичної допомоги наркозалежним, яка передбачає заміну нелегальних наркотиків (морфін, кокаїн, героїн) на медичні психотропні препарати (наприклад, метадон), які теж є наркотичними, але вживання їх у призначеному лікарем дозуванні та під медичним контролем сприяє поступовій стабілізації стану пацієнта, дозволяє мінімізувати шкідливі наслідки від вживання наркотиків та покращити самопочуття наркозалежного.