У Львові відкрили виставку 50 іконописців з пленеру у лемківській Новиці – селі Антонича
До теми
Щороку у лемківське село Новиця, що нині на території Польщі, з'їжджаються художники на іконописний пленер. Те, що створили цього року, презентують на колективній виставці у Національному музеї у Львові.
Вже 11 років художників вабить невеличке село із населенням усього 120 осіб. Серед них досі є лемки. Найвідомішим уродженцем Новиці був Богдан-Ігор Антонич.
«Місце, де у на відбувається пленер, є там, де була садиба батька Богдана-Ігоря Антонича, а він був священиком. Поряд є церква-каплиця Успіння Пресвятої Богородиці, де він кожного ранку відправляв літургію. А по правій і лівій стороні ‒ місця, де ми там перебуваємо, є дві церкви», ‒ розповідає завідувач кафедри сакрального мистецтва Львівської академії мистецтв Роман Василик.
У цих храмах починають кожен пленер. А цьогоріч до малярства додали поезію і музику.
«У межах пленеру вперше був майстер-клас автентичного співу. Також додали і літературу. Художники приносили на вечірню молитву тексти Шевченка чи Кохановського, читали і потім малювали, надихнувшись поезією і співом», ‒ додає доктор кафедри україністики Варшавського університету Катажина Якубовска-Кравчик.
Іконописці цього року творили на тему псалмів. Львівський художник Роман Зілінко обрав собі сюжет, найближчий до простої людини.
«Взяв Святе Письмо, полистав псалми, подумав, що мені є важливе і актуальне. І знайшов чудовий псалом про створення світу, як Бог творить. І думаю собі: намалюю Бога, який садить квіти», ‒ каже Роман Зілінко.
Усі новицькі ікони презентують на виставці у Львові. 50 авторів з України, Польщі, Білорусі, Словаччини, Литви та Сербії експериментували, хоча часом вдавалися і до традиційної ікони. Такий пленер заснувало Товариство друзів Новиці. Влаштовують там не лише художні з'їзди, а й джазові і театральні фестивалі.
«Маємо художників, які хочуть приїжджати до Новиці, маємо інституції, які хочуть з нами співпрацювати, і маємо тисячі глядачів, яким потім цікаво прийти на виставки і побачити, що створено в Новиці. Тому й влаштовуємо таку імпрезу», ‒ розповідає керівник Товариства друзів Новиці Матеуш Сора.
Виставку у Національному музеї можна побачити до кінця листопада.