У Львові відреставрували балкон, з якого проголошено Акт відновлення Української держави
Реставрація балконів
Ще у квітні та червні балкон відчистили від старої фарби, відреставрували декоративні елементи та виготовили відсутні деталі, які побачили в архівних документах. Адже балкону понад 260 років.
Цей балкон виконаний в дуже великій особливості з ремісничої точки зору. Балкони цього часу робили таким чином, що окремі їхні елементи зв’язували металевими прутами, але цей балкон нетиповий для свого часу. Він скручений кованими гаєчками.
Найскладніше було виготовити герби. Їх вздовж усієї решітки аж 13 і жоден оригінальним не зберігся. Тож з нуля виготовили всі за архівними документами.
Цей балкон був виконаний на зламі двох різних стилів — бароко та рококо. Власне, ці герби виконані у стилі рококо, який є особливо пишним, особливо складним. Виготовлення гербів було найбільш важким з ремісничої точки зору.
Якщо зразки гербу віднайшли у документації, то шість куль на поручнях зробили за зразками схожого балкону в подвір’ї церкви святого Михайла. Вже відреставрованим його пофарбували у темно-зелений колір, такий, як і майже три століття тому.
Дуже важко сказати, скільки цей балкон коштував. Тому що працювали майстри на цьому балконі безкоштовно, в рамках семінару вони навчалися. В середньому це було шість-сім людей, які працювали впродовж 5 тижнів.
Юрій, коваль із семирічним стажем, каже, що навчання у закордонного фахівця дуже цінне й знадобиться йому у майбутньому.
Найцікавішим скоріше, ніж найважчим, було обстеження, описання всіх його пошкоджень. Цікавим було також роз’єднання цих його елементів, відновлення старих елементів, допаювання, доробляння тих частин, яких бракує.
Проект реставрації лівого балкона, з якого у 1941 році Ярослав Стецько проголосив Акт відновлення Української держави, теж розробили і чекають затвердження та коштів. Натомість вже відомо, що реставрувати його візьметься один з учасників семінару.