У Львові записують диск незрячих виконавців коштом Швеції
Сьогодні, 20 червня, у Львові розпочали запис компакт-диску з піснями, які виконують незрячі виконавці за участі симфонічного оркестру театру ім. Марії Заньковецької. Звукозапис проводять фахівці зі Швеції.
Заплановано, що робота над записом музики триватиме до середи, після цього шість українських незрячих виконавців поїдуть до Швеції, де запишуть вокальні партії.
У коментарі журналістам шведський звукорежисер Жан Пості, який працює у фольк-школі для незрячих дітей, зазначив: «Ми намагаємось опікуватися якомога більшою кількістю країн. Маємо контакти тут в Україні, у Львові, тому обрали це місце для проекту. Сьогодні ми запишемо оркестр, завтра почнемо записувати частину вокальних партій. Але восени ми запишемо більшу частину вокальних партій, для цього до нас приїдуть люди з України. Також восени в проекті візьмуть участь шведські музиканти. Основна ідея проекту – дати шанс незрячим виконавцям записати альбом. Серед таких людей багато талановитих музикантів, співаків. Це може дати можливість іншим сліпим музикантам виявити себе. Де диск можна буде придбати – наразі не знаю, сподіваюсь, це можна буде зробити по всьому світу», – сказав Жан Пості.
У цьому альбомі, з його слів, будуть присутні тільки українці і шведи, але наголосив, що з радістю розвивав би такий проект і в інших країнах. Презентацію альбому звукорежисер прогнозує взимку.
Своєю чергою, виконавчий директор Української спілки інвалідів Оксана Потимко, яка виступила куратором проекту з українського боку, розповіла, що співпраця зі шведською стороною триває уже понад три роки.
«Наші шведські партнери знають про те, що ми організовуємо проект «Відчинилося життя» за допомогою симфонічного оркестру, відомих артистів і незрячих співаків. Наприкінці лютого надійшов дзвінок з пропозицією створити спільний міжнародний аудіодиск за участі українських і шведських виконавців. Ми спільно написали проект. Його фінансує міністерство закордонних справ Швеції, а в Україні я шукаю спонсорів», – розповіла Оксана Потимко.
З її слів, спочатку планувалось записувати диск на снові мінусових фонограм.
«Я запропонувала ускладнити цей проект, зробити його дуже добрим, якісним. Якщо ми вже вкладаємо кошти, то зробити це з симфонічним оркестром. Шведські партнери пристали на це… Всі шість незрячих українських виконавців є учасниками проекту «Відчинилося життя», ми працюємо з ними більше трьох років. Учасників проекту близько півтора десятка, але для запису диску ми відбирали кращих з кращих з усієї країни. Перевага надавалась молоді, різноплановим голосам і творам: на диску звучатимуть українські народні пісні, джазові композиції, академічні твори, авторські пісні», – сказала Оксана Потимко.
Щодо розповсюдження диску, вона наголосила: «Ми не думали про це. Стояло питання, щоб дати можливість незрячим виконавцям не просто зреалізувати свій талант, але щоб вони могли розпустити крила, щоб диск став свого роду прикладом для людей, які отримали статус інваліда, можливо, десь здалися, поплили за течією. Щоб диск показав їм: можна не бачити цей світ, але відчувати його через серце, через душу, вірити в свої сили, плисти проти течії».
Оксана Потимко додала, що симфонічний оркестр театру ім. Марії Заньковецької – єдиний в Україні, який працює з незрячими виконавцями.
«Жоден інший оркестр в країні не наважується вести партії з незрячими солістами. Домовитись було легко, це наші добрі друзі», - сказала вона.
Водночас диригент оркестру театру ім. М. Заньковецької Богдан Мочурад розповів, що запис диску і концерти з незрячими виконавцями – дуже різні за специфікою роботи.
«До запису ми готувались більш ретельно, вчили складні місця. Запис – це назавжди, його можна буде завжди послухати, тому хочеться записати якнайкраще. Це наш такий перший досвід співпраці з режисерами з інших країн, тому готувались дуже відповідально. Будемо намагатись, щоб наша держава була представлена якнайкраще… Характерна риса нашого оркестру – ми не боїмося експериментувати. Такі експерименти корисні для нашого професійного росту, для популяризації роботи з людьми з особливими потребами. Якщо ми прагнемо стати європейською країною, то це один із взірців для роботи з людьми з обмеженими можливостями», – додав Богдан Мочурад.
Як інформував ZAXID.NET , 20 травня 2010 року у Львівському національному академічному українському драматичному театрі ім. М. Заньковецької пройшов інтегрований концерт «Відчинилося життя». У концерті взяли участь кращі незрячі виконавці з різних регіонів України, а також провідні українські артисти.
Концерт «Відчинилося життя» ініційований Львівською обласною організацією Українського товариства сліпих і підтриманий єдиним в Україні творчим колективом, який співпрацює з незрячими виконавцями - оркестром Львівського національного академічного українського драматичного театру ім. М. Заньковецької, а також зірками опери та естради. Участь усіх виконавців є винятково благодійною.