У Меджлісі хочуть організувати піший марш протесту на Київ
У Меджлісі кримськотатарського народу розглядають можливість пішого маршу протесту на Київ. Відповідну пропозицію напередодні оприлюднив заступник голови Меджлісу Наріман Джелял під час засідання оргкомітету з підготовки та проведення меморіальних заходів, приурочених до 70-ї річниці геноциду кримськотатарського народу, яку відзначатимуть 18 травня, повідомили в прес-службі Меджлісу.
Заступник голови Меджлісу Наріман Джелял каже, що багато його співвітчизників виступають з ініціативою організації пішого марш-протесту, мотивуючи це тривалим ігноруванням з боку влади важкого стану кримських татар. Він каже, що до нього завертаються люди з пропозиціями донести свої вимоги безпосередньо до стін Верховної Ради і Кабінету Міністрів України, передає Радіо Свобода.
За словами Нарімана Джеляла, рішення щодо маршу і дати його початку ще не ухвалені, але ця ідея знайшла підтримку серед значної частини кримських татар.
«Кримська влада не хоче йти нам назустріч. Домогтися уваги влади можна лише завдяки масовим протестам, масовим проявам активності громадянського суспільства. Тому виникла ідея масово йти на Київ. Кримські татари розуміють, що сьогодні лише так можна привернути увагу української чи кримської влади до багатьох невирішених проблем нашого народу», – зазначив Наріман Джелял.
Нагадаємо, що подібний масовий марш на Київ кримських татар відбувся 1999 року, результатом чого стало відновлення діалогу між владою і кримськими татарами та здійснення низки кроків на виконання вимог останніх.
«Саме 1999 року був нарешті знайдений такий компромісний хід, як визнання де-факто Меджлісу представницьким органом кримськотатарського народу», – вважає експерт Інституту демократії імені Пилипа Орлика з питань етнічних меншин Наталя Беліцер.
Тодішній президент Леонід Кучма створив при собі Раду представників кримськотатарського народу, до якої включив обраних на загальнонаціональному з'їзді кримських татар Курултаї членів Меджлісу.
Сьогодні ж кримські татари вимагають повернення до цієї практики, або ж іншого правового визнання представницьких органів етнічного самоврядування кримськотатарського народу, а також відновлення адекватного фінансування Державної програми повернення та облаштування раніше депортованих за національною ознакою осіб, ухвалення законів про реабілітацію кримськотатарського народу і про його статус в Україні.
Ще одна ключова вимога – дозвіл на проведення міжнародного форуму з питань безпеки і розвитку кримськотатарського народу в Україні, який міг би акумулювати кошти, необхідні для розв'язання проблем раніше депортованих.
Зі свого боку, керівник міжнародного управління Меджлісу Алі Хамзін вважає, що марш протесту на Київ може бути не єдиним способом впливу на владу.
«Обов'язково слід зробити ставку на нашу діаспору. Вона показала здатність проводити протести на підтримку нашого народу і проти дискримінації кримських татар нинішнім керівництвом країни. Немає сумніву в тому, що Європою знову прокотяться такі акції протесту», – зазначив Хамзін.