У дрогобиччанина виявили рідкісне захворювання – черевну жабу

Аби врятувати пацієнта, йому зробили унікальну реконструкцію судин

Судинні хірурги Львівського Національного медуніверситету ім.Данила Галицького і Львівської обласної клінічної лікарні вперше у Львові провели унікальну операцію хворому з Дрогобича Роману Б., в якого діагностували рідкісне захворювання черевної порожнини - черевну жабу. Цю недугу дуже важко діагностувати. Навіть у провідних клініках світу, згідно зі статистикою, хворобу виявляють із запізненням на 6-12 місяців. А вона може призвести до масивного інфаркту кишечника і смертність у світі в таких випадках становить 60-100%.

Наприкінці минулого року 53-річний Роман Б. потрапив до лікарні з мікроінсультом. Приблизно через тиждень після лікування чоловіка почав дуже боліти живіт. Біль виникав десь через 10-15 хвилин після прийому їжі й тривав годину-півтора. Потім ненадовго вщухав і знову з’являвся після чергового прийому їжі. Лікарі намагалися допомогти чоловікові, призначили лікування, але йому від нього легше не ставало.

«Коли мене виписали додому, біль був такий, що його несила було терпіти, не було навіть коротких перерв. Я боявся навіть думати про їжу, хоч дотримувався суворої дієти. Дуже схуд, втрачав по кілограму за день», - розповів ZAXID.NET хворий.

Через тиждень чоловіка знову поклали в лікарню на обстеження. Зробили УЗД органів черевної порожнини, обстежили шлунок, кишківник й виявили, за словами пацієнта, гастрит, панкреатит, призначили відповідне лікування. Та воно не допомагало.

«Знайомі порадили їхати до Львова, на консультацію до гастроентеролога Олександра Зварича. Він подивився мої обстеження, аналізи, послухав мій живіт й сказав, що у мене нема ні гастриту, ні панкреатиту, а, найімовірніше, є проблеми з судинами. І скерував на консультацію до судинного хірурга Богдана Гавриліва », - каже пацієнт Роман.

У відділенні судинної хірургії чоловіка ще раз ретельно обстежили і виявили у нього рідкісне захворювання – черевну жабу або хронічну вісцеральну ішемію. Іншими словами, з трьох артерій, які живлять органи черевної порожнини, дві артерії були повністю перекриті.

Така патологія, як пояснив ZAXID.NET судинний хірург, професор Юрій Орел, не лише в Україні, а й у світі, згідно зі статистикою, зустрічається вкрай рідко – один випадок на 100 тис. населення. Але захворювання часто не діагностується, тож кількість випадків черевної жаби може бути більше, ніж стверджує офіційна статистика.

«Захворювання важко діагностувати, бо його симптоми можуть бути подібні до іншої патології органів черевної порожнини – гастритів, панкреатитів, холециститів, колітів тощо. І ці захворювання у пацієнтів справді можуть бути, вони роками можуть безрезультатно лікуватися, бо ці хвороби провокує ураження судин черевної порожнини. І поки не усунено головну причину, захворювання не зникне, навпаки, задавнені форми можуть призвести до інфаркту кишківника, коли врятувати пацієнта надзвичайно важко», - каже професор Юрій Орел.

Відомий судинний хірург, професор Юрій Орел

Єдиний порятунок – операція. Таких операцій у Львові, а за деякими даними й в Україні, ще не проводили. Тож операційна бригада, до якої окрім професора Юрія Орла, увійшли судинні хірурги Богдан Гаврилів, Дмитро Ройко, аспірант Юрій Харкавий, анестезіолог Роман Михальчук і операційна сестра Людмила Пилипович, спершу обдумали кожен наступний крок операції. Обстеження на комп’ютерній томографії в ангіорежимі показало, які судини і в якому місці у пацієнта перекриті. Пацієнту слід було зробити серйозну реконструкцію судин, заново запустити кровотік до органів черевної порожнини. Другого березня хворого прооперували. Операція тривала більше чотирьох години. Заблоковані частини артерій хірурги не видаляли, бо це додаткова травма, а кровотік по судинах пустили в обхід заблокованих.

«Суть операції полягала у тому, що від аорти в черевній порожнині ми пришили штучний судинний протез до артерії, яка харчує кишечник, і у бік цього протезу вшили ще один шунт з підшкірної вени пацієнта. По ньому відновили кровотік до шлунку, селезінки, печінки та підшлункової залози», - каже Юрій Орел.

Оскільки таку операцію провели вперше, судинні хірурги не давали їй розголосу аж до моменту виписки пацієнта. У середу, 14 березня, Роману Б. зробили контрольне УЗД судин черевної порожнини. Висновок – реконструкція функціонує, пацієнта можна виписувати додому, контрольний візит – через місяць.

«У мене вперше за кілька місяців не болить живіт (поболюють лише шви, які ще не зовсім зажили після операції), я не відчуваю страху, дивлячись на їжу, а навпаки, відчуваю її смак. Ви не уявляєте, яке це щастя, засипати і прокидатися без болю», - каже пацієнт Роман.

Якщо є люди зі схожими симптомами, яким дошкуляє інтенсивний біль після прийому їжі, який триває 1,5- 2 години, суттєве схуднення, якщо вони тривалий час лікують гастрит, панкреатит, коліки, виразки та інші захворювання органів черевної порожнини без полегшення, то їм не треба відразу бігти до судинного хірурга, каже професор Юрій Орел, але обов’язково слід зробити УЗД судин черевної порожнини експертного класу. І зробити його у фахівців, які мають досвід проведення таких обстежень, знають, як і де дивитися, щоб не пропустити черевну жабу. Якщо виникне підозра чи підтвердиться ураження судин черевної порожнини,то вже тоді пацієнта повинен проконсультувати судинний хірург.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук