У Нагуєвичі з-за океану передали унікальний родинний архів племінника Івана Франка

Рукописи, світлини і вишиванку виставили для огляду

Головні новини Львова 20.02Марічка Крижанівська, 20 лютого 2019, 15:57 1164 0

Фамільні реліквії родини Франків повертаються на рідні землі. У заповідник «Нагуєвичі» нащадки племінника Івана Франка передали унікальний родинний архів.

До родинного села Франків рукописи і особисті речі прибули зі США. Вони належать Василеві Франкові ‒ племіннику Івана Яковича. Саме він доглядав письменника кілька місяців перед його смертю. У той час сини Івана Франка були на війні, дочка в еміграції, письменник залишився самотнім і хворим.

«Приходить Василь додому до Франка і каже вуйкові: слава Ісусу Христу! І Франко каже: де ти ту сі взєв? Сам Бог тебе до мене навернув. І так Василь його доглядав кілька місяців», ‒ розповідає директор заповідника «Нагуєвичі» Богдан Лазорак.

У рукописах Василь писав про спільний час із Іваном Франком.

«Василь пише про те, як вони виходять в Стрийський парк, Іван Франко перекладає з арабської мови якісь рукописи XV-XVI століття і Василь це занотовує на український текст. Багато інших творів він занотовував від Івана Франка. Сам Василь був шокований, бо він нарешті зрозумів, яка глибина знань й інформації в самого Івана Франка», ‒ додає Богдан Лазорак.

Сам Василь Франко був рядовим січовим стрільцем. Після війни виїхав до Америки і вже там доживав свого віку. У спогадах пише і про перебіг війни.

«Пише про те, як українці в 1918-му році намагалися вибудувати незалежність, чого ми не побачимо у багатьох спогадах, наприклад, генерала Тарнавського», ‒ пояснює Богдан Лазорак.

У Нагуєвичі син Василя Зеновій передав і фотографії ‒ невідомі і вже знані. А ще найсентиментальніший раритет ‒ вишиванку Василя Франка, яку він носив у період, коли доглядав Івана Яковича.

Доповнили виставку етнографічними бойківськими речами із Нагуєвичів, ровесниками Франка.

Одночасно у тому ж музеї можна оглянути військові однострої, зброю та речі українських вояків від часів Першої світової війни і аж донині. Тут військова тематика не випадкова.

«Починається виставка із представників Українських січових стрільців, серед яких були і сини Івана Франка ‒ Петро і Тарас. Петро був зачинателем такої молодіжної організації, як «Пласт», ‒ каже Галина Топільницька, заступниця директора заповідника.

Вперше у Нагуєвицькому музеї відкрили для відвідувачів підземелля, тут посмертна маска Каменяра і раритети з місцевої церкви, яка згоріла. А ще портрети родини Франків.

«Коли польський художник Пьотр Луціан побачив цю містичну маску смерті Франка, він зацікавився родиною. І вперше в історії франкознавства намалював понад 150 портретів і рисунків усіх представників родини Франка», ‒ додає директор заповідника.

Усе це нині доступне у постійній експозиції музею у Нагуєвичах.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук