У нас деградує виборче законодавство, - Мегера
Експерти негативно оцінюють чинне виборче законодавство України. Таку думку висловлювали експерти в ході конференції ”Сприяння подальшому зміцненню виборчих процесів України”.
"Починаючи з 2007 року, у нас, на жаль, деградує виборче законодавство", - сказав заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Мегера, повідомляє УНІАН.
З ним погодився і заступник голови Комітету Верховної Ради з питань державного будівництва, місцевого самоврядування та діяльності рад Юрій Ключковський. "Мушу констатувати погіршення виборчого законодавства протягом останніх 2 років", - зазначив він.
Говорячи про основні проблеми у виборчому законодавстві, Ю.Ключковський зауважив, що це тенденція до лаконізації, до більш стислого, більш скупого викладу відповідного регулювання, що створює багато недорегульованих правовідносин і просто прогалин у регулюванні. "Виборче законодавство є законодавством масового застосування, і тому воно має бути написано максимально зрозуміло і чітко для більшості людей, а не лише для рафінованих юристів", - сказав він.
Іншим недоліком, на його думку, є втрата гарантій об`єктивності діяльності виборчих комісій. "Ті способи формування комісій, а особливо їх керівництва, закладені в нових законах про вибори Президента та про місцеві вибори, – це просто лазівка – і практика це підтвердила - для створення однопартійного керівництва всіма виборчими комісіями", - зазначив Ю.Ключковський.
Ще одним прорахунком нового законодавства є істотне зниження публічності відомостей реєстру виборців. У зв`язку із скасуванням інституту щорічного уточнення даних реєстру шляхом звернення до всіх виборців, тепер відомості реєстру складатимуться виключно на основі документальних даних, поданих, насамперед, органами внутрішніх справ. "Відсутність там будь-якої електронної бази, а тому значно нижчий рівень достовірності їхніх відомостей порівняно з Державним реєстром виборців, вже проявилось на цих виборах", - повідомив народний депутат.
І нарешті, у виборчому законодавстві знищено низку норм-запобіжників, порушення яких сигналізувало про істотне порушення засад демократичних виборів. "Немає порушення закону - немає за що карати, немає за що боротись", - сказав Ю.Ключковський.
Він також піддав критиці нові протоколи про підсумки голосування на дільниці, оскільки, на його думку, теперішній протокол не дає можливості встановити, просто проглянувши цифри, чи він фальсифікований, чи ні. "Всі запобіжники, всі контрольні засоби з нього усунуті", - розповів Ю.Ключковський.
Народний депутат висловив думку, що, можливо, тому на останніх виборах знову були масові випадки, коли протоколи на руках у суб`єктів виборчого процесу істотно відрізнялись від протоколів, які подають в окружні чи територіальні виборчі комісії дільничні ВК. "В результаті цього знижується ступінь довіри до результатів виборів", - зазначив він.
"Я маю вагомі підстави стверджувати, що нас чекає ще не одна несподіванка у змінах виборчого законодавства напередодні виборів", - підсумував Ю.Ключковський.