У Росії свідомо формується негативне ставлення до держави Україна, - експерти
Саме конфлікт українського та російського керівництва є визначальним у формуванні негативного образу України. "Це дуже просто пояснюється. У 2008 році це пов’язано насамперед з конфліктом грузинсько-російським, де Ющенко став на бік Грузії", - зазначає український політолог, директор центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський.
"І друге - ефективна робота масових засобів інформації Росії, що демонстрували Україну як партнера Грузії. Центральні канали телебачення працюють під контролем російської влади. А оскільки в Росії є довіра до влади, то є відповідна довіра до того, що демонструють провладні канали телебачення", - наголосив Михайло Погребинський.
Думку про те, що в основі ворожого ставлення до України лежить конфлікт української та російської влади, поділяє керівник Центру вивчення пострадянського простору при Московському державному університеті Олексій Власов. "Як тільки відбудеться позитивне зрушення в українсько-російських стосунках на рівні еліт - жодного третього місця не буде. Я в цьому впевнений", - каже він.
Як інформує Радіо "Свобода" , б’ють по владі - влучають в українців, але не в усіх
Експерти наголошують, що в Росії свідомо формується негативний образ українського політичного керівництва, а відтак - негативне ставлення і до держави Україна. Щодо того, чи екстраполюється цей негатив на самих українців, думки експертів різняться.
Михайло Погребинський вважає, що така ворожість має тенденцію відбиватися на ставленні до українців загалом. "Потужно змінилося ставлення значної кількості росіян не тільки до української влади, а й до України як держави і до українців, - каже український політолог. - Я думаю, це дуже небезпечна тенденція, але це ще можна виправити".
Натомість московський експерт Олексій Власов вважає, що у свідомості росіян просто немає єдиного образу українця. "У Росії все-таки багато хто сприймає Україну як державу внутрішньо, цивілізаційно розділену, - каже російський науковець. - Вирізняють східного українця, мешканця Криму - російськомовних. І є поняття "западенця", умовно кажучи. Це на побутовому рівні таке сприйняття, в старшого покоління - особливо".
Експерти збігаються в думці, що сприйняття України росіянами може стати інакшим, як тільки перебудується російська інформаційна політика. Проте це може статися лише у випадку зміни влади в одній із держав.