У Рудно поблизу Львова закрили єдиний у селищі дитсадок
Сьогодні, 29 травня, у смт Рудно закрили єдиний дитячий дошкільний заклад - №180, який відвідують близько 150 дітей. Офіційна причина – надзвичайна ситуація з каналізаційною мережею – аварія на насосній станції.
У Львові запевняють, що садочок запрацює, як тільки полагодять КНС, натомість селищний голова каже, що проблема масштабніша – санепідемстанція закрила місцеві очисні споруди, і ситуація може залишитись невирішеною на невизначений термін.
«Сьогодні зранку ми прийшли і побачили оголошення, що садочок закрито на невизначений термін. Що, як, чому – ніхто не пояснив. Цей дитсадок – єдиний у Рудному. Він унікальний ще й тому, що у ньому функціонує логопедична і корекційна група для неповносправних дітей», - розповіла мешканка смт Рудно, мати двох дітей Ольга Ігнатова.
Жінка додає: «Нас попередили, що садок закриють у липні цьогоріч – начебто для економії коштів, але ми боїмося, щоб під виглядом каналізації дитсадок не закрили на все літо».
За словами селищного голови смт Рудно Ігоря Форманчука, середню школу №74 та дитячий заклад №180 закрили через надзвичайну ситуацію з каналізаційною мережею: «У нас вийшла з ладу насосна станція, з якою ми маємо проблеми вже не перший рік. По-друге, в нас є постанова санстанції, ще з минулого року. В 2011 році санстанція Залізничного району нам закриває очисні споруди, а школа і садочок працює, от питання звідси – куди вони скидають ті стоки: куди воно все йде», - зазначає селищний голова.
За його словами, ситуація з проведенням водовідведення у смт Рудно, що підпорядковане Львівській міськраді і належить до Залізничного району Львова, – складна. Виконано лише 13% робіт. «А далі – проблема з фінансуванням. Це було б близько 7-8 млн грн, і ми би це питання закрили. У нас по проекту 13% зроблено, нам ще треба дотягнути центральну трасу і поставити перекачувальну, а далі би вже власними силами, тобто спільними – дольовою участю ми б вже доробили. Я звертався у департамент жилого господарства та інфраструктури, але вони відповіли, що у зв’язку з підготовкою міста до Євро-2012 будівництво каналізаційної мережі не передбачається міським бюджетом. Зверталися і в область, і до прем’єр-міністра, стукали де тільки можна», - зазначає селищний голова.
Відтак школу та дитсадок закрили на невизначений термін, а єдиний вихід із ситуації – фінансування. «Що робити батькам, тут я не готовий відповідати. Є проблема, яку можна вирішити тільки за рахунок фінансування. До вирішення питання щодо очистки, поки не буде фінансування, і школа, і садочок не працюватимуть», - сказав Ігор Форманчук.
Водночас, за словами начальника відділу освіти Залізничного району Львова Романа Вороняка, зараз на насосній станції ведуться роботи, щоб аварію ліквідувати. «Як тільки буде ліквідована аварія, я думаю, завтра, можливо, і відновимо. Як тільки буде запущено КНС і почнемо викачувати, я не думаю, що садочок не працюватиме. Бо садочок і так планували на липень перевести на прогулянкові групи. А тут тільки початок червня, а вже є проблема. Однак ще одне «але»: дошкільний заклад не є на балансі відділу освіти. Цього року з 1 січня він перейшов на баланс Рудненської селищної ради».
У відповідь на запитання, чи має право у такому випадку селищна рада закрити навчальні заклади на триваліший термін, Роман Вороняк зазначив: «Вони мають постанову санстанції. Залежить дуже багато від санепідемстанції, яка мала б сприяти тому, щоб вирішити питання якомога швидше. А вони винесли постанову, закрили очисні споруди, а в такий спосіб залишаються заручниками і школа, і дошкільний заклад».
Однак, на думку освітянина, це – хибний шлях: «Так, є постанова санепідемстанції, але там впродовж багатьох років очисними спорудами ніхто не займається, там треба вкласти чималі кошти на реконструкцію очисних споруд, провести каналізування Рудно. Але я не думаю, що хтось собі дозволить, за рахунок того, що там не вирішене питання каналізування, тримати дошкільний заклад, щоб заручниками стали діти і батьки. Вони не працюють вже 6 чи 7 років, а садочок працював і буде працювати. Так, викачується все це туди, за селище. І місто навряд чи чимсь допоможе, бо в бюджеті розвитку не передбачено коштів на каналізування, хіба що – єдиний варіант – субвенція з державного бюджету на каналізування і водопостачання у смт Рудно. Знаю, що селищний голова з заступником міського голови неодноразово були в Києва, у міністра на прийомі, щось їм там обіцяють. Знаю, що проплачена кошторисна документація, і якби надійшли кошти, то це питання можна було б закрити. Бо в Рудно не тільки садок, там ще й мешканці п’ють воду, яка не відповідає санітарним нормам».
Нагадаємо, торік завідувач відділу комунальної гігієни міської санітарно-епідеміологічної служби Мирослава Лесюк заявляла, що в смт Рудно важливим є питання проведення системи центрального водопостачання і водовідведення. У 80% криниць на території смт Рудно спостерігається перевищення рівня нітратів у воді, подекуди вдвічі-втричі більше від допустимих норм. На той час, з її слів, розроблено першу чергу проекту системи водопостачання (за кошти міста Львова), а також проект каналізування. Однак, місцева влада чекала, що Львів дасть решту грошей на завершення і реалізацію проекту. Зазначимо, в бюджеті розвитку Львова на 2011 рік 1,5 млн грн передбачено на обладнання системи водопостачання для смт. Рудно.