У Тернопільському архіві експонують виставку про Шевченка
У Тернопільському обласному архіві відкрилася виставка «Шевченкове Слово і Слава». У першому розділі представлені документи, матеріали, які розповідають про життя і творчість Тараса Шевченка. Це книги - Василя Сімовича «Тарас Шевченко. Його життя і творчість» ( з нагоди 120-річчя від дня народження.) Львів,1934 р., Б.Лепкого «Про Шевченків «Кобзар». Львів, 1914 р., «Т.Шевченко. Документи і матеріали до біографії 1814-1861 рр.»
Як повідомили ZAXID.NET в прес-службі ТернОДА, на виставці представлені також дослідження про Т. Шевченка. Зокрема: «Доля: Книга про Тараса Шевченка в образах та фактах» Київ,1993., «Т.Шевченко в епістолярії», «Шевченківський словник» у 2 томах. Експонуються статті «Маловідомі сторінки біографії Шевченка» і О.Лазаревського «Останній день життя Т.Шевченка»/ надрукованої у журналі «Життя і знання» 1937 р. Реферати «Шевченківський» (1934 р.), «Життя і діла Т.Шевченка» та інші.
Життя і творчість Т.Шевченка були пов’язані з Тернопільщиною. Його мандрівка на Волинь відбулася восени 1846 р.
В другому розділі експозиції під назвою «Під знаком Лаври» представлені документальні матеріали, книги, які розповідають про перебування Т. Шевченка на Кременеччині, зокрема в м. Почаєві та у Вишнівці. Є також карта місць, де Т.Шевченко побував на Волині, види населених пунктів, які він відвідав.
Експонується унікальний, оригінальний документ - Розпорядження Волинської духовної Консисторії Духовному соборові Почаївської Лаври про надання дозволу художнику Шевченку малювати види Почаївської Лаври та її околиць.(1846 р.)
Про всенародну любов і шану до Кобзаря, про вшанування його пам’яті на Тернопільщині свідчать документи з третього розділу виставки.
Це матеріали з фондів Кременецької філії товариства «Просвіта», філій товариства «Просвіта» у м. Тернополі та у м. Теребовля. Представлене листування читалень товариства «Просвіта» з воєводським управлінням (Тернопільським, Волинським), з повітовими староствами про організацію та проведення свят по вшануванню пам’яті поета. Це програми, сценарії урочистих заходів, присвячених святкуванню річниць з дня народження Т.Шевченка та вшанування пам’яті з дня його смерті, які проходили в м. Тернополі та в читальнях товариства «Просвіти» в селах Тернопільського, Бережанського, Бучацького, Заліщицького, Збаразького, Зборівського, Кременецького, Теребовлянського, Чортківського та інших повітів за 1914- 1939 рр.
У 1911 р. до 50–ліття від смерті поета, йому звели перший на Тернопільщині пам’ ятник у селі Бурдяківці Борщівського повіту. На виставці експонується проект цього пам’ятника.
До 100–річчя від дня народження Т. Шевченка у 1914 р. пам’ятники були встановлені у селах Залав’є, Лошнів на Теребовлянщині, Лисичинці, Шили Збаразького повіту, Жуків Бережанського повіту, Лозівка (зараз Підволочиського району). Ці пам’ятники за роки польської окупації не раз нищили, зокрема, у 1937 р. згідно донесення Збаразького повітового староства були подані відомості про зруйнування пам’ятників Шевченка в селах Лозівка, Шили, Шельпаки, Лисиченці. Згодом їх відновили.
Третій розділ виставки представлений документами, світлинами, які дають можливість ознайомитися з святкуваннями та вшануванням пам’яті Тараса Шевченка на Тернопільщині. На виставці представлена шевченкіана в екслібрисах українських художників, письменників.
Окремою частиною є книжкова виставка, підготовлена за матеріалами наукової бібліотеки ДАТО. Представлені книжкові видання поезій і творів Т.Шевченка, репродукції його картин. «Кобзарі» різних років видання, та публікації, монографії досліджень про життя та творчість поета. Зокрема: «Кобзар: Фототипія поза цензурного примірника видання 1840 року»., Шевченко Т. «Мала книжка. Автографи поезій Шевченка 1847-1850 рр). Київ, 1989 р., та інші.