У Тернополі «Jazz Bez» тривав три дні
У Тернополі провели XII міжнародний джазовий фестиваль «Jazz Bez». Цьогоріч «Jazz Bez» проходить у 16 польських та українських містах: Львові, Луцьку, Києві, Харкові, Тернополі, Черкасах, Івано-Франківську, Любліні, Саноці та інших.
Зокрема, в Тернополі «Jazz Bez» тривав три дні. У перший день фестивалю тернополяни ознайомилися із творчістю двох джазових гуртів “Daktari” із Польщі і “Plaistow” із Швейцарії. Чимало овацій заслужив гурт “Plaistow”. На другий день свою творчість представили “Sonic Forecast” (Португалія-Україна) та “Ultramarine” (Німеччина-Україна-Литва). Третій фестивалю день відкрила четвірка молодих виконавців із Польщі “High Definition”. Заключну частину фестивалю «Jazz Bez» цьогоріч довірили гурту “Vinita Formation” (США-Канада).
За словами організаторів фестивалю, рівень популярності джазових виконавців не є головним фактором їхнього відбору для участі у фестивалі. Адже багато маловідомих джаз-музикантів пропонують дуже цікаву музику. Тому на «Jazz Bez» можна послухати як відомих, так і поки що маловідомих, але дуже талановитих виконавців.
«Є маса джазових виконавців, які не пробилися ще до вершини успіху, але не зважаючи не це продукують дуже-дуже цікаву музику. Їхні диски продаються на невідомих і спеціалізованих місцях. Тому їхню музику почути практично неможливо ніде, окрім таких фестивалів і музичних зібрань. А ми у центральному концертно-театральному залі Тернополя показуємо музику, яка для тернополян не є буденною і звичною, те, чого тут ще нема», – розповів директор фестивалю Олег Макогін.
Мистецтвознавці наголошують, що джаз у Тернополі не має великої кількості прихильників. І ті музиканти, які творять і грають джазову музику, не можуть за її рахунок прожити. Відтак джазові проекти не є комерційними на відміну від, наприклад, Польщі. У цій сусідній країні, а також в інших європейських державах та США джаз є одним і стовпів музичної культури. Там є слухачі, які готові платити за цю музику. В Україні без фестивалів джаз не буде розвиватися.
Цю думку підтверджує Олег Макогін. За його словами , “Jazz Bez” не є комерційним проектом. Бізнесом він може стати в тому випадку, якщо до організації проекту приєднається якась державна чи комунальна структура.
На думку фахівців, розвиток джазової музики в Україні, і зокрема в Тернополі в більшій мірі залежить саме від таких проектів і фестивалів, як «Jazz Bez».