У Тернополі створили безкоштовний банк донорів кісткового мозку

Трансплантація кісткового мозку може бути зроблена через операцію або переливання крові

Тернополяни вирішили організувати перший недержавний банк донорів кісткового мозку. До такої ідеї ініціатори дійшли через те, що операцій з трансплантації кісткового мозку дорослим в Україні не роблять, а за кордоном такі операції коштують приблизно 50 тис. доларів. Причому половина з цих коштів – це пошук донора і оплата за його донорство.

Рік тому тернополянці Юлії раптово стало погано. Два тижні лікарі не могли визначитися з діагнозом. А коли встановили, то просто шокували дівчину. Юлія лікувалася у Польщі. Операція, обстеження, терапія коштували 50 тисяч доларів. Донором кісткового мозку став брат. Вже після лікування, жінка вирішила допомагати іншим і створила унікальний реєстр донорів, повідомив телеканал «24».

«Державний реєстр, який функціонує з 2009 року, має дуже маленьку кількість зареєстрованих донорів. А з 2014 року взагалі перестав реєструвати», – розповів засновник недержавного реєстру донорів кісткового мозку Роман Куць.

В реєстрі вже 200 потенційних донорів. Їм висилають спеціальний конверт з тест-набором для визначення ДНК. Зразки направляють в німецьку лабораторію. Вартість аналізу – 150 євро, але платить їх не донор, а благодійний фонд.

«Коли з’являється пацієнт, якому потрібна трансплантація кісткового мозку не від родинного донора, визначається ДНК пацієнта. І далі в базі даних потенційних донорів шукається людина, яка найбільш схожа генетично для цієї людини», – пояснив роботу реєстру Роман Куць.

Сама ж трансплантація кісткового мозку може бути проведена через операцію або переливання крові. Проте операції з трансплантації кісткового мозку для дорослих в Україні не здійснюють. А лікування за кордоном обходиться не дешево. Активісти та й самі лікарі сподіваються, що в Україні таки створять центр пересадки кісткового мозку.

«В Україні це умовно 200 пацієнтів в рік. На мою думку, достатньо було створити один центр, який би займався цією проблемою, але це мусить взяти на себе держава», – наголосив головний лікар Тернопільської районної лікарні, хірург Володимир Лісовський.

До 1 жовтня мають створити Єдину державну інформаційну систему трансплантації. У двох базах даних буде інформація про хворих та про потенційних донорів. Це є вимога нового закону про трансплантацію.

Як стати донором і врятувати життя людини, можна дізнатися на сторінках благодійного фонду «Український реєстр донорів кісткового мозку» у соцмережах.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук