У Турківському районі 60 учнів школи вчаться у розкиданих приміщеннях
У селі Лосинець Турківського району учнів розкидали по селу у класах. Частина дітей вчаться у будівлі старої школи, інші у майстерні, один клас навіть займає кімнату в помешканні священика. Такі незручності терплять і школярі, і вчителі, бо їхня школа згоріла, а закінчити нову споруду не можуть.
У приміщенні старої школи у Лосинці вчаться діти п’яти класів. Аби вмістились усі школярі, кімнати ділять навпіл гіпсокартонними перегородками. Хоч тісно, зате всі на уроках.
«Дуже чути уроки в інших класах, заважає зосередитися на уроці», – розповідає учениця Марія Ільницька.
У цьому кабінеті за двома комп’ютерами вчать інформатики. Усіх 60 дітей тут не вмістити, тому школярі ще трьох класів зайняли приміщення майстерні для трудового навчання. У будинку, хоч і тепло, але зі стелі падає штукатурка, ледве «дихають» печі. А шкільні меблі з минулого століття давно пора замінити.
«В мене з парти деколи падають книжки, мало дуже місця, парти незручні», – додає учень Іван Ільницький.
У вчителів лише п’ять хвилин, щоб перебігти з класу в клас.
«Четвертий клас навчається взагалі в громадському приміщенні один клас. Вчителі добігають туди. Є так, що вчитель за день має два-три приміщення змінити», – каже вчителька мови та літератури Любов Лоневська.
Такі незручності з навчанням ― через прикрий випадок у селі. Чотири роки тому тут була Лосинецька середня школа із класами, бібліотекою та учительською. Але у 2013 згоріло все через коротке замикання. Водночас тоді почали будувати корпус нової школи. Але вже 11 років не можуть її завершити.
Минулого року школа отримала дофінансування з Державного фонду регіонального розвитку. «Містобудівельне управління № 1» у серпні виграло тендер. Але до роботи фірма приступила у кінці жовтня. За два місяці зробили фасад, провели дренажні та водостічні роботи, облаштували каналізацію, поштукатурили приміщення. Більшого не встигли.
«У грудні рішенням обласної ради певну частину коштів через не освоєння забрали», – говорить начальниця відділу освіти Турківської РДА Наталя Гошівська.
Гроші від Лосинця перекинули на інший об’єкт. Члени комісії, яка розподіляє державні гроші, пояснюють: побоялись, що більше двох мільйонів гривень тут використають неефективно. Мовляв, якби підрядник поспішав і будував посеред зими, все б звелось нанівець.
«Було запропоновано кошти в сумі 2 млн 300 тис. грн, які до кінця не освоєні по даному проекту. Їх залишили в Турківському районі, але перекинули на інший об’єкт для того, щоб закупити будівельні матеріали, де ведеться початок будівництва в селі Либохора», – пояснює голова комісії з питань бюджету облради Олег Домчак.
У Лосинці подались на обласний конкурс мікропроектів, аби закупити у майбутній корпус шкільне обладнання. А на будівництво знову проситимуть гроші від ДФРР.
«Десь на понад два мільйона гривень залишилася внутрішня побілка, викінчення туалетів внутрішніх, постелити плитку по коридорах і ще будівництво котельні залишилося», – каже директорка Лосинецької загальноосвітньої школи Корнелія Яворська.
Перехідні об’єкти, які недофінансовані минулого року, цього року матимуть пріоритет, розповів Олег Домчак. Втім, шкільний колектив має сумнів, чи не повториться історія знову.