UKRAINA OFICJALNIE CHCE PRZYSTĄPIĆ DO NATO
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, pzewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Arsenij Jaceniuk, Premier Ukrainy Julia Tymoszenko skierowali list oficjalny do Sekretarza Generalnego NATO Jaapa de Hoop Scheffera, w którym zaznaczają, że „dogłębne i nieodwracalne transformacje demokratyczne stały się dziś obiektywnymi przesłankami rozwiązania zasadniczo ważnych problemów w celu całkowitego spełnienia wszystkich kryteriów, niezbędnych dla członkostwa w Oganizacji Paktu Północnoatlantyckiego”.
Tekst listu umieszczamy poniżej:
„Wielce szanowny panie Sekretarzu Generalny,
Od czasu uzyskania przez Ukrainę niepodległości w 1991 roku Ukraina przeszła długą drogę zbliżenia się do NATO: zaczynając od owocnej współpracy w ramach Programu Partnerstwo dla Pokoju oraz specjalnych stosunków w formacie Karty o szczególnym partnerstwie i kończąc na efektywnej współpracy w ramach Planu Działań Ukraina - NATO oraz Intensyfikowanym dialogu w sprawie członkostwa oraz odpowiednich reform.
Polityka integracji euroatlantyckiej jest wyznaczona przez ustawodawstwo krajowe, nie jest skierowana przeciwko trzecim państwom i ma na celu przyszłe członkostwo Ukrainy w Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego, na temat czego będziemy się konsultować z ukraińskim narodem.
Całkowicie rozdzielając europejskie wartości demokratyczne, państwo czuje się częścią euroatlantyckiej przestrzeni bezpieczeństwa i jest gotowe razem z NATO i partnerami Paktu na równych warunkach przeciwdziałać wspólnym zagrożeniom bezpieczeństwa. Właśnie dlatego Ukraina będzie zgłębiać i poszerzać ten kierunek współpracy z Paktem, zapewniając dalszy udział w operacjach pokojowych i antyterrorystycznych, przeprowadzanych pod egidą NATO.
Ukraina jest pewnym partnerem Paktu także w swej polityce zewnętrznej, popierając w tej lub innej formie, w tym w ramach ONZ oraz OBWE, albo drogą dołączenia do pozycji UE, współczesne podejścia co do rozwiązania ważnych problemów bezpieczeństwa w Europie i na świecie. Ukraina w sposób aktywny współpracuje z państwami członkowskimi NATO w ramach nowych mechanizmów współpracy, związanej z dotrzymaniem i wykonaniem podstawowych umów, dotyczących problemów bezpieczeństwa międzynarodowego. Nasze państwo dołączyło, między innymi, do „Inicjatywy w sprawie bezpieczeństwa w dziedzinie Układu o nie rozprzestrzenianiu broni jądrowej oraz odpowiednich materiałów”.
Ukraina jest uznana za lidera i występuje za wzmocnienie bezpieczeństwa regionalnego, w tym w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej Państw Morza Czarnego (BSEC) oraz Organizacji na Rzecz Demokracji i Rozwoju (GUAM), Inicjatywy Środkowoeuropejskiej - przy aktywnej współpracy z NATO i UE.
Dogłębne i nieodwracalne transformacje demokratyczne stały się dziś obiektywnymi przesłankami rozwiązania zasadniczo ważnych problemów w celu całkowitego spełnienia wszystkich kryteriów, niezbędnych dla członkostwa w Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego”.
Pogłębienie reform na dużą skalę w sferze politycznej, gospodarczej, obronnej, ubezpieczeniowej, prawnej i innych, co ma na celu wzmocnienie instytucji demokratycznych, dobrobytu oraz bezpieczeństwa narodu ukraińskiego, jest naszym głównym priorytetem.
Ważnym kierunkiem działalności pozostaje planowa i celowa działalność informacyjno-oświeceniowa, dotycząca szerokiego spektrum problemów współpracy Ukrainy i NATO. Program Rządu przewiduje zwiększenie w znacznym stopniu asygnacji budżetowych.
Mamy nadzieję, że postęp Ukrainy w ramach Intensyfikowanego dialogu w sprawach członkostwa oraz odpowiednich reform w najbliższym czasie zostanie uznany przez NATO. Dziś Ukraina jest zainteresowana w dołączeniu do Planu Działań w sprawie członkostwa w NATO.
Liczymy na to, że stopień gotowości naszego państwa do nowych wezwań stanie się podstawą dla pozytywnej odpowiedzi podczas kolejnego szczytu Ukraina - NATO w Bukareszcie w końcu kwietnia 2008 roku.
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, Przewodniczący Rady Najwyższy Ukrainy Arsenij Jaceniuk, Premier Ukrainy Julia Tymoszenko”.