Українські музеї найбільш академічні в Європі, - експерт
Українські музеї найбільш академічні, якщо порівнювати їх з музеями Європи та США. Українські музейні працівники переважну більшість роботи зосереджують на науковій діяльності і лише третину – на освітніх програмах.
Про це 17 листопада на відкритому практикумі у Львові в Центрі культурного менеджменту зазначила міжнародний тренер з музейного менеджменту, учасниця міжнародного Українсько-Нідерландського проекту МАТРА, програми Держдепартаменту США "Роль музеїв у становленні національної ідентичності", завідувачка науковим відділом Музично-меморіального музею С. Крушельницької Данута Білавич.
Як розповіла Данута Білавич, ще в 1980-ому році у світі налічувалося 35 тис. різних музеїв, але навіть це не була повна картина, оскільки у тому переліку не враховували чимало музеїв, в тому числі краєзнавчі та приватні. "Бенуа у 1960 р. сказав, що в Європі – музеї-салони, в Америці – музеї-клуби, а радянські музеї – музеї-школи. Десь такі асоціації і виникають з радянськими музеями: примусово школярам показують колекції картин, історичних пам’яток тощо. В Америці навпаки – музеї дуже відкриті, поруч з експозиціями можна щось робити, діти можуть щось складати, малювати. США не мають Міністерства культури, і музеї є або приватні або підпорядковуються якійсь фундації, буквально музеїв з 10 є державними, переважно вони знаходиться у Вашингтоні, ще по одному - в Нью-Йорку та Чікаго", - зазначила Данута Білавич.
Міжнародний тренер із музейного менеджменту розповіла про різнорідність музеїв Америки, що їх створюють як на колишніх складах, кораблях, при маяках, так і на великих територіях – таким є музей-вілла Дж. Вашингтона.
Також Данута Білавич навела приклади того, як Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької намагається розбити стереотип "тільки академічного" музею, зокрема музей Крушельницької організовує музичні вечори, школярі під час екскурсії вивчають пісні, також працівники музею хочуть створити спеціальний відділ фонотеки, щоб охочі мали можливість прослухати музику.