Українці хочуть не європейської свободи, а багатства, – історик
Український історик Ярослав Грицак називає українське та російське суспільства дуже закритими, а також такими, які хочуть від Європи не європейської свободи, а європейського багатства.
Про це Ярослав Грицак сказав 15 вересня під час дискусії Форуму видавців «Діалог цивілізацій» у межах проекту «Уроки Мілоша для України» у Львові.
Своєю чергою директор Інституту філософії НАНУ Мирослав Попович зазначив: «Ми досі схильні до колективної відповідальності, до колективної відповідальності нації. Європа не знає. Там колективний гріх чи злочин засуджується трикратно, але кожен несе відповідальність за себе. Ми – не повністю є цивілізацією європейського типу, бо в нас немає індивідуальної відповідальності».
Він додав: «Найбільший жах апокаліпсису, який може бути – це деперсоналізація, перетворення людей в худобу, в стадо, коли будемо жити колективними порухами і не могти відповідати за себе».
Водночас провідний науковий співробітник Інституту світової економіки та міжнародних відносин НАН України, політолог Рустем Жангожа зазначив, що без України Європа буде такою собі замкнутою капсулою. Він зауважив, що Україна та весь пострадянський блок сьогодні стають більш важливими, ніж Європа.
«Я маю на увазі цінності, які вони сповідують. Живий приклад – це Грузія, і тут питання не в географії», – сказав Рустем Жангожа.
Як інформував ZAXID.NET, у Львові у межах Форуму видавців проходить панельна дискусія «Діалог цивілізацій» у межах обговорення «Уроків Чеслава Мілоша для України» за участю відомих інтелектуалів та істориків з України, Польщі, Росії тощо. «Мілош дуже важливий нам, як модель», – наголошує історик Ярослав Грицак, який виступив модератором дискусії.
Довідка:
Чеслав Мілош (пол. Czesław Miłosz; 30 червня 1911, с. Шетеняй, Кейданський район, Литва – 14 серпня 2004, Краків) - польський поет, прозаїк, перекладач, есеїст, літературознавець, дипломат, юрист. У 1951-1993 рр. перебував на еміграції. Лауреат Нобелівської премії з літератури 1980 року. Лауреат Нейштадтської літературної премії (Neustadt International Prize for Literature, 1978). Кавалер ордену Білого Орла. Брат Анджея Мілоша, режисера-документаліста, публіциста, перекладача.