Українці Польщі: Мовний закон призведе до розбрату
Найбільша у Польщі організація українців "Об'єднання українців у Польщі" (ОУП) закликає Президента України Віктора Януковича "проявити державну мужність" та не підписувати закон "Про засади державної мовної політики", який, на їх переконання, приведе до розбрату в Україні.
Про це йдеться в листі керівництва ОУП.
Автори листа висловили своє обурення ухваленим на цьому тижні Верховною Радою закону, який вони назвали "великим кроком назад у державному будівництві" та "закріпленням панівного статусу російської мови".
"Mи, представники національної меншини в країнi Європейського Союзу, з сумом сприймаємо використання частиною політиків в Україні європейських законів і стандартів для досягнення політичних цілей, які далекі від захисту прав національних меншин. Європейська країна не повинна застосовувати європейськоу хартію регіональних мов і мов меншин задля маніпуляцій в українському суспільстві. Жодна країна Європи не допустила б у себе законодавства, яке применшує значення мови корінного народу, головної мови країни", - відзначено в листі.
ОУП відзначив, що українці, які проживають за кордоном, зберегли рідну мову, культуру та національну ідентичність та сподіваються на те, що українські політики захистять її в Україні.
"Президент України зобов’язаний захищати добро й розвиток Української держави, стояти на сторожі Конституції України, в якій закладено основи мовної політики та державний статус української мови. Звертаємося, отже, до Вас з закликом не підписувати закон, який принесе Україні розбрат", - відзначено в листі.
"Ми віримо, що в цей історичний момент Ви проявите державну мудрість i відстоїте державні інтереси України та всього українського народу", - резюмують його автори.
Як повідомлялось, у вівторок, 3 липня, Верховна Рада ухвалила закон "Про засади державної мовної політики", чим спричинила хвилю протестів по всій Україні.
Ухвалений закон, що набуде чинності після підписання Президентом, дозволяє використовувати російську мову в офіційному діловодстві в регіонах, де щонайменше 10% розмовляють цією мовою.
Нагадаємо, 3 липня Верховна Рада прийняла закон «Про засади державної мовної політики». За закон про державну мовну політику проголосували 248 народних депутатів. У поіменному списку, опублікованому на сайті ВР, вказано, що Володимир Литвин не голосував за даний законопроект. За словами депутатів, його на той час не було у сесійній залі. Напередодні Литвин зазначив, що голосування по законопроекту перенесуть, оскільки ще потрібно розглянути багато поправок. Також у списку вказано, що Микола Томенко проголосував за цей законопроект, що він згодом заперечив, повідомивши, що його картку хтось використав. Крім того, регіонал Петро Писарчук, чий голос за закон теж значиться, стверджує, що його на сесії не було, і просить відхилити голос від його імені.
Згодом Томенко повідомив, що подав у відставку, бо вважає неможливим працювати у такому парламенті.Володимир Литвин також попросив депутатів розглянути його відставку. За словами спікера, "його розвели, розвели Україну".