УПЦ МП зважилася на радикальний крок, – експерт
Доцент Львівського національного університету і релігієзнавець Андрій Юраш вважає, що початок переговорів між Українською православною церквою Московського патріархату (УПЦ МП) і Українською православною церквою Київського патріархату (УПЦ КП) є логічним завершенням дуже складного попереднього процесу, вирішальну роль у якому зіграв візит в Україну патріарха Кирила.
«У середовищі Московського патріархату побачили, що подальше затягування процесу призведе до повної втрати контролю над релігійною ситуацією, що реальні очікування українського суспільства повністю не відповідатимуть стратегії розвитку УПЦ МП. Таким чином, намагаючись врятувати становище, свої стратегічні пріоритети на майбутнє, УПЦ МП зважилася на радикальний крок», - сказав А.Юраш. На думку експерта, дані переговори не можуть у принципі привести до якихось радикальних зрушень під час першої зустрічі, яка стала лише символічною. «Перспективи на майбутнє, очевидно, залежатимуть від того, наскільки буде воля з боку Московського патріархату до наповнення цього процесу реальним сенсом. Якщо подивитися на цей процес і на ідеологію обох сторін, то ми побачимо, що це фактично не рух сторін назустріч один одному, а наближення «українофільської» частини Московського патріархату до тих ідеологічних юрисдикційних пріоритетів, які вже давно сповідує Київський патріархат і які знаходять визнання в українському суспільстві», - говорить А.Юраш.
На його думку, «наскільки сильним буде бажання з боку цієї «українофільської» частини Московського патріархату до практичного втілення цих ідеологічних установок – настільки успішним буде процес переговорів». «Думаю, що ні в кого немає сумнівів, що жодна модель, яка б базувалася на тому підході, що Київський патріархат повинен відректися від свого реального статусу, повернутися в стан Московського патріархату, не є реалістичною, поки Київський патріархат має сильного, впевненого лідера», - вважає А.Юраш.