В Україні досі високий рівень позбавлення батьківських прав, – Комітет ООН
Уряд України відзвітував щодо виконання Конвенції ООН з прав дитини під час 56 сесії засідання Комітету ООН з прав дитини, що відбулася в Женеві 28 січня. Про це 3 лютого повідомив «Жіночий консорціум України».
Як повідомили ZAXID.NET у Жіночому консорціумі України , Комітет ООН з прав дитини привітав критичний підхід уряду до оцінки ситуації, а також відвертий діалог. Разом з тим, члени Комітету висловили своє занепокоєння, що в країні «замість правозахисного підходу відбувається повернення до каральних методів роботи». Зокрема, попри те, що кримінальна відповідальність дитини починається з 16 років, правоохоронні органи мають право затримати навіть 11-річну дитину за підозрою у скоєнні злочину й утримувати її до 60 діб в приймальнику-розподільнику.
Комітет висловив стурбованість тим, що високою залишається кількість дітей , позбавлених батьківської опіки, тоді як батьки у складних життєвих обставинах не отримують належної підтримки влади в процесі виховання дитини. Як наслідок, високим залишається рівень позбавлень батьківських прав. Так, наприклад, 2009 року 7939 дітей було вилучено з родин внаслідок позбавлення їх батьків прав.
Не вирішеними, за коментарями Комітету, залишаються питання дискримінації окремих груп дітей, що потребуються особливої уваги – дітей інвалідів, біженців, національних меншин, а також проблеми нетерпимості в українському суспільстві.
Багато запитань Комітету також стосувалися інфраструктури та фінансового забезпечення процесу забезпечення прав дитини, яка залишається недостатньою. Ці запитання так і залишаються гострими для країни. Так, за словами голови української делегації, міністра у справах сім’ї, молоді та спорту Равіля Сафіулліна, 2010 року заходи, передбачені Національним планом щодо впровадження Конвенції ООН про права дитини, були профінансовані лише 2% від потреби, а на 2011 рік визначено фінансове забезпечення у 5 разів перебільшуватиме фінансування попереднього року.
«Загалом ми задоволені питаннями, до яких Комітет привернув увагу. На нашу думку, вони є найгострішими для України», – зазначає громадський спостерігач, член Української Гельсінської спілки з прав людини Сергій Буров. Він додав: «До більшості цих питань привернула увагу ініціативна група громадських організацій в підготовленому Альтернативному звіті про впровадження Конвенції ООН про права дитини».
За його словами, потрібно змінювати методи роботи, замість каральних використовувати стимулюючі, як у роботі з сім’ями, що перебувають у кризі, так і з дитиною, яка здійснила правопорушення. «Держава повинна більше уваги приділяти роботі з сім’ями, готувати спеціалістів, зокрема правоохоронців, соціальних працівників, лікарів та вчителів, до роботи з дітьми, боротися з проявами насильства та дискримінації, боротися однаково за здоров’я та освіту кожної дитини, незалежно від віку, статку, національності тощо», - зазначив С.Буров.