В Україні хочуть створити експертний клуб для обговорення проблем європейської безпеки
У Києві оприлюднено резолюцію Міжнародного безпекового форуму, яку буде скеровано керівництву країн ОБСЄ, КНР та інших країн з метою сприяння безпеці і стабільності у регіоні Центрально-Східної Європи, Чорного моря і Європи загалом.
Як повідомили ZAXID.NET організатори, резолюція стала підсумком дводенних експертних обговорень та консультацій, в яких взяли участь 120 українських та 38 іноземних експертів із 20 країн, а саме Австрії, Білорусі, Великобританії, Вірменії, Грузії, Естонії, Казахстану, КНР, Литви, Молдови, Німеччини, Польщі, Росії, Румунії, Словаччини, США, Туреччини, Франції, Чехії та Швеції. Міжнародний безпековий форум «Від безпеки України до безпеки Європи. Виклики ХХІ століття» проходив у Львові 15-16 квітня та став важливою платформою для фахової громадської дискусії на теми зовнішньої та безпекової політики України у загальноєвропейському контексті.
У резолюції сформульовано ключові виклики та загрози безпеці України та Європи і подано рекомендації щодо пріоритетних заходів із забезпечення стабільності і безпеки у регіоні. У документі підкреслено політичний, інституційний, енергетичний, військовий та гуманітарний аспекти міжнародної та національної безпеки та, зокрема, наголошено на наявності «стратегічної нестабільності, осередків «заморожених» і діючих конфліктів у регіоні», «загрозі безпеці, що має джерелом неефективність чинних публічних інститутів в Україні, деяких інших країнах», «наслідках енергетичних криз у Європі впродовж останніх років, сумарний ефект від яких порівнюваний з наслідками нафтової кризи 1973 року» та інших актуальних проблемах.
Згідно документу, учасники Форуму «повністю підтримують зусилля США, Росії, інших країн у напрямі зменшення ядерної загрози та забезпечення глобальної стабільності, які знайшли останнє відображення в укладенні 8 квітня 2010 року у Празі Договору між США і РФ про скорочення стратегічних наступальних озброєнь», «визнають необхідність збереження існуючої системи колективної безпеки в Європі як основи для подальшого розвитку та поширення її дії на регіональному і глобальному рівні» та «відзначають особливу важливість налагодження ефективної конструктивної взаємодії з такими країнами як Китай».
У рекомендаціях главам держав і урядам країн ОБСЄ, КНР та інших країн наголошено на удосконаленні правової основи безпеки Європи, у тому числі використовуючи потенціал Будапештського меморандуму 1994 року; модернізації владних інститутів на основі європейських принципів і демократичних стандартів; налагодженні тісної співпраці у попередженні і боротьбі з організованою злочинністю і корупцією, міжнародним тероризмом і кібер-злочинністю, непередбачуваними кліматичними змінами; договірно-правовому забезпеченні прозорості енергетичних ринків; та розвитку військово-технічного співробітництва.
Також у резолюції міститься пропозиція про організацію в Україні постійно діючого експертного клубу для обговорення проблем європейської безпеки. Такий механізм буде діяти на базі громадської організації «Рада із зовнішньої та безпекової політики». На основі роботи Міжнародного безпекового форуму цією організацією буде підготовлено інформаційно-аналітичний документ із пропозиціями щодо забезпечення національної безпеки України, який буде скеровано керівництву нашої держави.
Нагадаємо, Форум було ініційовано провідними українськими державними, науковими та громадські діячами 4 грудня 2009 р, у 15-ту річницю підписання Будапештського Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Організатором Форуму виступає Рада із зовнішньої та безпекової політики у партнерстві з Центром Разумкова, Міжнародним центром перспективних досліджень та Західною аналітичною групою за підтримки Львівської ОДА, Львівської обласної ради, Львівської міської ради та Львівського національного університету ім. Івана Франка.