В українців висока культура патріотизму, – Гжегож Опалінський
– Національна свідомість передусім належить до питань виховання у родині. Стосовно українців, то так, я вважаю їх патріотами з високою культурою патріотизму.
На найвищому рівні - рівні Президентів - відносини між Україною та Польщею, яка вже більше року є членом ЄС, виглядають напрочуд міцними, перспективними та партнерськими. Польща, як декларується на всіх рівнях, є країною, яка найбільше серед членів ЄС, лобіює асоціативне членство України в Унії Європейській. Проте наші громадяни наділі змушені вичікувати у чергах за «квитком» до Європи, і пересічних українців хвилює не наша культурна, економічна співпраця, а власне можливість в'їзду до ЄС. На Львівщині це питання є особливо актуальним.
Про скасування візового режиму, малий прикордонний рух, карту поляка в ексклюзивному інтерв'ю ZAXID.NET розповів Генеральний консул Польщі у Львові Гжегож Опалінський.
- Попередній Генеральний консул Польщі у Львові Вєслав Осуховський неодноразово наголошував у ЗМІ, що Львівський консульський округ є «найважчим», порівняно з іншими. Чи ви поділяєте цю думку, у чому вбачаєте специфіку роботи Генконсульства?
- До мого призначення Генеральним консулом у Львові я обіймав посаду Генерального консула Польщі у Києві. Це консульство відігравало координуючу роль для всіх консульських установ в Україні. Тому цей округ мені був знайомий і раніше. Кожний із консульських округів має специфіку діяльності. Щодо специфіки роботи тут, то варто підкреслити, що Генконсульство у Львові реалізує повний спектр завдань, на які мають повноваження такі дипустанови, а не тільки, як іноді висвітлюють ЗМІ, видачу віз. Йдеться про розвиток стосунків між людьми у культурній, освітній, економічній сфері, про якомога тісніше налагодження контактів між повітами, воєводствами і відповідними адміністративними одиницями в Україні.
Вже підписано угоду про співпрацю між Тернопільщиною і Підкарпатським воєводством. Кілька тижнів тому підписано угоду про співпрацю між Івано-Франківськом і Любліном. Позаминулого тижня за сприяння Генконсульства у Львові відбувся конвент керівників рад воєводських міст у Польщі. Ця зустріч була платформою для обміну досвідом між керівниками міст. Ми маємо наміри постійно проводити такий конвент між керівниками воєводських міст Польщі і мерами обласних міст України, щоб стимулювати контакти з українськими містами. Цього тижня відбудеться спільна сесія ради міста Львова і Любліна. Цього року відзначатимемо п'яту річницю підписання угоди про співпрацю між цими містами.
- Між українськими та польськими містами та регіонами підписано багато угод про співпрацю, але як те, що підписано на папері, реалізовують?
- Дозволю собі не погодитися, що угоди залишаються втілені лише у площині декларацій. Керівні органи міст чи воєводств після підписання таких угод ведуть передусім співпрацю у сфері молодіжних чи культурних обмінів. Важко оцінити кількість українських колективів, які виїхали до Польщі, і навпаки.
Стосовно економічної співпраці великі надії ми пов'язуємо із Другим економічним форумом, який наприкінці минулого тижня відбувся у Любліні. Ми намагатимемося виробити механізми, які стимулюють економічну співпрацю і пом'якшують наслідки економічної кризи. Найголовніше, про що нам треба зараз говорити у цьому контексті, - розвиток малого бізнесу у прикордонних територіях з акцентом на специфіку цих зон.
- Як ви оцінюєте проект будівництва євроколії? Залізничники зазначають, що технологія SUW-2000, яка дозволяє швидко змінювати ширину коліс, нівелює потребу реалізації проекту?
- Це питання обговорюють вже кілька років поспіль. Добре, що є система SUW-2000. Але будівництво євроколії дозволило би скерувати сюди й інші потяги з усієї Європи. Це добре для розвитку регіону.
- Як ви зазначали, до свого призначення ви були Генконсулом Польщі у Києві, чому ви погодилися очолити консульство у Львові, воно більш стратегічне?
- Кожне консульство на території України має свою специфіку роботи. Проте хочу зауважити, що особливість Львівського полягає у тому, що воно є найбільшим у світі.
- Для покращення процедури видачі віз розпочато будівництво нового приміщення консульства на вул. І. Франка у Львові. Коли його буде завершено?
- Маємо надію, з огляду на стабільне, попри кризу, фінансування цього проекту з польського боку, що нову будівлю буде завершено за кілька місяців, щоб восени наші основні клієнти - громадяни України, мали ще кращі умови для отримання віз. Я хочу підкреслити, що ця інвестиція спрямована на те, щоб покращити умови прийняття та видачі віз особам, які здебільшого є громадянами України.
- Чи означає це, що візовий відділ на вул. Сміливих закриють?
- Не хочу остаточно відповідати на це запитання. Ми хочемо якнайшвидше і якнайбільше видавати віз, не виключено, що і надалі використовуватимемо приміщення на Сміливих, доки у цьому буде потреба.
- Консульство досі видає кілька тисяч віз на день?
- На день видаємо близько 2,5 тис. віз. Польське консульство приймає документи щоденно, практично до останньої людини. Між поданням документів і отриманням їх назад проходить п'ять робочих днів.
- Відколи для поїздки до Польщі було потрібно отримати візи, відтоді навколо їх отримання виникають різноманітні скандали. Ще ваш попередник говорив про ліквідацію діяльності так званих посередників навколо консульства, але вони досі «працюють»?
- З'ясуймо остаточно, у чому полягає процедура видачі віз. Від моменту прийняття документів до консульства, незалежно від того, яка це віза, минає сім днів. Наші працівники не мають жодних можливостей діяти поза консульством. Наголошую.
Так, ми помічаємо тривожні явища під консульством, і ми зверталися до відповідних керівних органів області, щоб вони вжили заходів, щоб особи, які займаються візовим посередництвом, не могли нашкодити громадянам України, які звертаються по візу, щоб таку діяльність було ліквідовано взагалі.
- Але питання досі не закрито, невже жодна структура не може, не хоче цьому запобігти, хто має з цього вигоду? Це якоюсь мірою кидає тінь і на ваших працівників.
- Цілком з вами погоджуюся. Це можна було б ліквідувати, якби вжити відповідних мір. Пам'ятаймо однак, що територія консульства закінчується перед вулицею. Працівники генконсульства не можуть вчиняти жодних дій поза нею. Особи, які діють під консульством, не є працівниками консульства і не виконують жодних доручень консульства, а претенденти на візу, які користуються послугами таких осіб, роблять це з власної ініціативи, і потім маємо наслідки - людей ошукують. Я б хотів ще раз звернутися до всіх, хто подає документи на отримання віз, - за будь-якою інформацією варто звертатися до консульства.
- Постійно тривають розмови з приводу упередженості працівників консульства до наших громадян, підвищення голосу.
- Зверніть увагу на факт, який рідко бувають в інших консульствах. У нашому консульстві часто трапляються моменти, що вказівки чи поради, які надають працівники консульства, часто сприймають як перевищення повноважень, як упереджене ставлення, а люди неправильно заповнюють документи, і зрозуміло, що у такому випадку їх не можуть взяти до розгляду.
Візи видають, відповідно до угод, підписаних між Україною та ЄС. Угода є максимально ліберальною для громадян України. Між Україною і ЄС є спрощений режим видачі віз. Ця угода дає набагато більше прав українцям, ніж громадянам окремих країн, які мають отримувати візу до будь-якої країни із зони Шенгену.
- Коли може реально відбутися скасування візового режиму між Україною та ЄС?
- Це реально, однак важко окреслити часову перспективу, в якій би це було реалізовано. Скасування візового режиму має бути результатом співпраці уряду України із структурами ЄС.
- Угода про малий прикордонний рух, як зазначив у Львові Надзвичайний та Повноважний Посол Польщі в Україні Яцек Ключковський, має вступити у дію до 20 червня, які її основні положення?
- З найважливіших положень цієї угоди є те, що звертатися за правом такої посвідки мають особи, які проживають на території, що належить до зони малого прикордонного руху протягом трьох років, з окремими винятками. Документи, що стосуються перетину кордону у межах малого прикордонного руху, видаватимуть у Генконсульствах у Луцьку для мешканців Волинської області та у Львові для мешканців Львівщини і Закарпаття. Вперше документ видаватимуть терміном на два роки. Оплата становитиме 20 євро. Від оплати звільнено інвалідів, пенсіонерів, дітей віком до 18 років. Документ видаватимуть у якнайкоротший термін, але не більше ніж через 60 календарних днів, в окремих випадках - 90 днів. Термін перебування у прикордонній зоні становить 60 днів кожного разу з дати перетину кордону, але загалом не більше 90 днів кожних шість місяців з дати першого перетину кордону. Крім того, мешканці прикордонної зони мусять мати страхування.
- Зона дії угоди про малий прикордонний рух становить 30 км, хоча раніше йшлося про 50 км?
- Це не зовсім 30-кілометрова зона. Багато адміністративних одиниць починаються у цій зоні і виходять поза неї, тоді всю адміністративну територію зараховують до цієї зони, тому доцільніше називати цю зону 30+.
- Скільки мешканців потрапляє під дію угоди?
- Понад 800 тис. осіб.
- Який відсоток відмов в отриманні віз? Скільки віз видано безкоштовно?
- Шенгенську візу безкоштовно мають право отримувати 14 категорій громадян. Близько половини заявників отримують безкоштовну візу. Відсоток відмов в отриманні віз становить 1-2%. Додам, що з 1 січня цього року ми видали 80 тис. робочих віз, попит на які зріс на 80%. Це переважно люди, які їдуть на сезонні роботи. Стосовно відмов, то ще за подання документів до консульства відбувається їх перегляд. Завдяки цьому відсоток відмов дуже низький.
- Чи може йтися про відновлення реєстрації для отримання віз через Інтернет?
- Ми робимо всі кроки, щоб процедура отримання віз була якомога простішою. Зараз працюємо у порядку живої черги, і повертатися до Інтернет-реєстрації найближчим часом не будемо. Всі кроки, які приймаємо, скеровані нате, щоб уникнути посередництва.
- Неодноразово зазначалося, що має відбутися відкриття ще двох генеральних консульств.
- Цього року відбудеться відкриття двох консульств - у Вінниці, яке обслуговуватиме Вінницьку, Хмельницьку і Житомирську області та в Севастополі, яке обслуговуватиме АР Крим.
- 28 березня минулого року вступив у дію закон про карту поляка, тоді це питання викликало чимало дискусій. Скільки осіб отримали карту поляка?
- З минулого року карту поляка одержали 12,5 тис. українських громадян. Звісно, найбільший ажіотаж навколо цього питання був у Львівській області. Працівники Генконсульства виїжджають у ті місцевості, де є найбільший попит на оформлення документів.
- Чехія з 1 червня для отримання документа на довгострокове перебування та візи на перебування понад 90 діб ввела обов'язкову наявність для громадян України медичної довідки (підтвердження) того, що заявник не страждає на жодне із серйозних захворювань. Конкретно йдеться про ТВС, сифіліс та ВІЛ-інфекції. Польща планує вводити такі заходи?
- Ми такого робити не плануємо.
- Якою може бути реакція ЄС, якщо для громадян країн ЄС буде введено оплату при в'їзді на територію України?
- Нам жодних документів із МЗС України з приводу таких намірів не приходило, я не можу коментувати жодних намірів.
- Нещодавно відбувся прикрий інцидент із руйнуванням пам'ятного знаку загиблим воякам УПА на горі Хрещата. Комісія, до складу якої входили представники влади Львівщини, відвідала місце поховань. Депутати ЛОР зазначають, що вимагатимуть офіційної реакції польської сторони відносно інциденту та мають наміри звернутися щодо цього питання до Генерального консульства. Такі вияви є загальною тенденцією серед поляків?
- Історія українсько-польських відносин зазнала трагічного досвіду для обох наших країн. Такі випадки є виявленням окремих радикальних груп. Але це точно не є загальною думкою, не є поведінкою яка представляє всю Польщу. Польська і українська сторони докладають максимуму зусиль, щоб такі випадки не траплялися.
- Чи задоволені ви рішенням УЄФА щодо розподілу приймаючих міст Євро-2012? Як можете оцінити підготовку Львова?
- На мою думку, і польські, і українські міста належно підготуються до Євро-2012. Важливими є питання пунктів перетину кордону, їх є дуже мало, транспорту тощо.
- Восени минулого року львівські депутати ухвалили рішення, відповідно до якого екскурсії у Львові мають право проводити лише акредитовані гіди. Як відомо, до Львова приїжджає багато туристів з Польщі у супроводі польських гідів. Чи були звернення міської ради до Генконсульства з приводу таких правопорушень?
- Минулого року Львів відвідало близько 1 млн польських туристів. Випадків звернення щодо діяльності польських екскурсоводів ще не було, але ми спілкувалися з цього приводу з міською владою, щоб допомагати вирішувати це питання з операторами, які організовують екскурсії до Львова.
- Туристи з Польщі приїжджають до Львова за ностальгією?
-Туристи приїжджають до Львова з багатьох причин. Основне, Львів - це дуже гарне місто, одне з найгарніших в Україні. Місто, яке має найбільше туристичних пропозицій і розташоване близько до східного кордону Польщі.
- Вже не перший рік обговорюють питання відкриття Українського культурного центру у Перемишлі та Польського у Львові.
- Маю надію, що найближчими місяцями питання Українського культурного центру в Перемишлі буде вирішено. Маю надію, що буде досягнуто порозуміння у справі відкриття Польського культурного центру у Львові. Зараз головне - це виділення місця, місце буде узгоджено із владою міста, яка, сподіваюсь, буде партнером у цій справі.
- Багато наголошується на культурному обміні між нашими державами. Цікаво би було дізнатися, чи ви знаєте українських письменників, можливо, маєте улюблених?
- Я знайомий з українською літературою. Серед тих, хто мав найбільший вплив на моє бачення України, є Леся Українка.
- Поляків вважають справжніми патріотами своєї держави, як відбувається виховання духу патріотизму? Чи ви можете сказати, що українці є патріотами України?
- Національна свідомість передусім належить до питань виховання у родині, найбільшу роль відіграють батьки. Стосовно українців, то так, я вважаю їх патріотами з високою культурою патріотизму. Українці прив'язані до своєї країни.
- Яким є ваше враження про Львів?
- Львів - це багатокультурне, багатоконфесійне місто. Тут жило і живе багато народностей, і це помітно у толерантності, яку виявляють люди. Люди різних поглядів під час розмови завжди знайдуть порозуміння.