Верховна Рада посилила відповідальність за погрози та насильство щодо журналістів
Відповідальність за посягання на здоров'я і життя журналістів встановили на рівні з покаранням за напади на правоохоронців
Верховна Рада України на законодавчому рівні збільшила відповідальність за насильство щодо журналістів, посягання на їх життя, родичів і майно з метою перешкоджання професійній діяльності, інформує Уніан.
За закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення гарантій законної професійної діяльності журналістів» №0924, внесеного народним депутатом Валерієм Карпунцовим, 14 травня проголосували 240 народних депутатів. Закон прийнятий у другому читанні і в цілому.
Зазначимо, у пояснювальній записці вказано, що після прийняття закону на журналістів і їх близьких родичів у зв’язку зі здійсненням професійної діяльності має бути поширена «система особливих заходів державного захисту, передбачених законодавством України для працівників суду та правоохоронних органів».
Згідно прийнятого закону, Кримінальний кодекс України доповнено статтею 3451 «Погроза або насильство щодо журналіста». Нею передбачено, що погроза вбивством, насильством або знищенням чи пошкодженням майна щодо журналіста, його близьких родичів чи членів сім’ї у зв'язку зі здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності карається виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
Умисне заподіяння журналісту, його близьким родичам чи членам сім’ї побоїв, легких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.
Умисне заподіяння журналісту, його близьким родичам чи членам сім’ї тяжкого тілесного ушкодження у зв'язку зі здійсненням цим журналістом професійної діяльності карається позбавленням волі на строк від п'яти до дванадцяти років.
Усі ці дії, вчинені організованою групою, караються позбавленням волі на строк від семи до чотирнадцяти років.
Відповідно до цієї статті умисне знищення або пошкодження майна, що належить журналісту, його близьким родичам чи членам сім’ї, у зв'язку зі здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності карається штрафом від 50 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п'яти років. Ті самі дії, вчинені шляхом підпалу, вибуху або іншим небезпечним способом, або такі, що спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від шести до п'ятнадцяти років.
Доповнено Кодекс статтею 3481 «Посягання на життя журналіста». У ній передбачено, що вбивство або замах на вбивство журналіста, його близьких родичів чи членів сім’ї у зв’язку зі здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності карається позбавленням волі на строк від дев'яти до п'ятнадцяти років або довічним позбавленням волі.
Відповідно до статті 3491, захоплення або тримання як заручника журналіста, його близьких родичів чи членів сім’ї з метою спонукання цього журналіста вчинити або утриматися від вчинення будь-якої дії як умови звільнення заручника карається позбавленням волі на строк від восьми до п'ятнадцяти років.