Від ЛКП до ОСББ: чому варто піти назустріч змінам
До березня у місті триває процес списання будинків комунальної власності з балансу ЛКП. Відповідно до ухвали сесії міської ради «Про врегулювання питання управління багатоквартирними будинками та їх обслуговування у Львові», мешканці мають визначитися: або створити ОСББ, або передати будинок на обслуговування управляючій компанії, або взяти його на самообслуговування. Як ні, то буде проведений конкурс, після якого призначать управителя того чи іншого будинку. Близько 600 будинків комунальної власності вже списано з балансу ЛКП. Так повідомили у департаменті житлового господарства та інфраструктури.
Для тих, хто на порозі створення такого об’єднання, тих, хто вагається, чи варто і навіть тих, хто категорично проти покидати систему ЖЕКів – розповім кілька нюансів такого управління, про власне головування, спільне з мешканцями вирішення проблем будинку, комунікацію з владою та інше:
Голова ОСББ: як я зрозумів, що мені це потрібно. Коли з року в рік бачиш, що будинок, у якому мешкаєш, занепадає, а нікому до цього й діла нема, тоді залишається один вихід. Такий вихід бачив для себе я, тому й взяти його, так би мовити, під опіку. Адже «хто, якщо не я», – казав собі тоді.
У 2016 році будинок передали у власність львівського комунального підприємства від військового КЕВ (квартирно-експлуатаційного відділу). Тоді у цього ЛКП було достатньо й інших будинків. Цільової програми фінансування було замало, бо багатоповерхівка перебувала насправді в жахливому стані. Спочатку люди опиралися створенню ОСББ, адже зміни часто важко прийняти, тим паче вперше за останні кілька років. Зате пізніше вони дійсно відчули, що є повноцінними співвласниками. Гроші, які мешканці сплачують, добре працюють на користь будинку.
Чи потрібен був мені досвід керівника? Не займаючись цим раніше, не знаючи всіх тонкощів справи, яка стосується керівництва будинком, спочатку й відповідальності сповна не відчував. Але надалі приходить розуміння, що почати керувати можна без такого досвіду. У Львові є багато голів ОСББ, у яких можна і треба вчитися. Їхні будинки щороку стають кращими, а життя мешканців – комфортнішим. І такі приклади надихають починати працювати і показують, до чого варто прагнути. Це – утеплені будинки, ціна на опалення яких взимку приходить на 40 або й на 50% менша. Люди самі можуть регулювати температуру в будинку, температуру гарячої води тощо.
Діалог з владою. Є діалог з людьми у владі. Якщо звертатися до депутатів своїх округів, до відповідних адміністрацій, то байдужим ніхто не залишиться. У місті також існує програма підтримки ОСББ, що надихає об’єднання розвиватися.
Тарифи в ОСББ та ЖЕКах. У нашому будинку на вул. Стрийській, 55 тариф підняли півтора року тому. З того часу і донині він незмінний. ЖЕК уже теж дорівнявся до нашого, але в тих будинках нічого не змінилося.
Нам щомісяця вдається спрямовувати на поточні ремонти по кілька тисяч гривень. Це ремонти і поверхів, і тих самих кранів. Ми змінили минулого року 60 кранів на опалення зверху і знизу будинку. Ми відремонтували на Стрийській, 55 половину даху. При цьому на Стрийській, 47 у нас є відремонтований дах за кошти міського бюджету, то цей дах постійно тече. Ми вже двічі ремонтували його гарантійно, зараз робимо частково своїми силами. Суттєва різниця у тому, як це роблять часом не добросовісні підрядники, а як роблять ті, кому важливий процес і результат.
Ставлення мешканців до своїх будинків. Виділяю для себе дві категорії громадян: перші, яким всі все винні – це, здебільшого люди «старої закалки». Вони не цінували цього і не цінують, не знають, що таке приватна власність та спільна робота на благо будинку. Трапляються іноді й подібні голови ОСББ. Деякі одразу відчувають себе «великими господарями», хоча насправді їм ніхто не підпорядковуються, вони є найманими працівниками у співвласників.
Другі – це ті, хто хоче, аби гроші, що сплачують за утримання, були реалізовані для покращення комфорту в будинку. Саме в «дискусії» цих двох поглядів полягає проблема якісної спільної роботи.
Однак, тішить те, що перша категорія мешканців стає все прогресивнішою. Наприклад, «за» підняття тарифу на 70 коп. (з 5.30 до 6 грн) у будинку на вул. Стрийській, 55 були саме люди старші, бо вони побачили і зрозуміли: зміни можливі.
Створити ОСББ окремо чи приєднатися до існуючого. Тут, не роздумуючи, скажу: одна адреса будинку – одне ОСББ – один рахунок в банку – одна печатка. Не варто створювати одне ОСББ на кілька будинків. Голови сусідніх об’єднань можуть вам допомогти, але вони не мають все створювати замість вас. І хоча закон дозволяє обирати голову не зі свого будинку, варто все ж обирати зі свого. Адже йому краще знати, що потрібно для цього будинку. Він бачить усі проблеми зсередини і відчуває, як треба зробити.
Переваги ОСББ. Зі створенням об’єднання у вас буде власний розрахунковий рахунок в банку, на який сплачуватимуться ваші внески. І лише ви, як власники своїх квартир, маєте право розпоряджатися коштами. А для цього затверджуєте кошторис, де зазначаєте, які роботи треба зробити в будинку. Правління обстежує будинок і починає займатися налагодженням проблемних питань. Практично не покидаючи квартиру, ви нібито переїжджаєте в приватний будинок.
Проте не варто сподіватися, що візуальні результати прийдуть одразу. Звісно, ні. Якщо у будинку кількадесят років нічого не робили, не покращували, не змінювати, то доведеться змін трішки зачекати. Натомість поступово якісних технічних перетворень ставатиме все більше.
Зі створенням ОСББ мешканцям будинку, де я головую, стало простіше навіть у плані видачі довідок. В нас не треба стояти в черзі та чекати на довідку. Достатньо просто повідомити Голову і він все зробить. Навіть принесе додому. Так ми встигаємо і поспілкуватися, а сам встигаю прослідкувати за змінами в будинку, де є покращення, а де потрібно допрацювати. У нас виходить живий діалог.
Отже, я активно рекомендую створювати ОСББ, радо проконсультую сам або допоможу знайти консультантів. Ставайте господарями своїх будинків!