До теми
Вже зараз в Україні простоюють приблизно 30 енергоблоків на теплових станціях. Добротвірська, що розміщена у Львівській області, працює лише на половину потужностей. Але і її робота може призупинитися – у Міненергетики хочуть скасувати правило мінімального складу обладнання, що, на думку багатьох представників енергетичної галузі, може призвести до непоправних наслідків.
Зараз на Добротвірській ТЕС мінімальний склад обладнання – це два енергоблоки, або один енергоблок і один турбогенератор. Якщо станція буде працювати лише з одним енергоблоком, без запасного варіанту, його аварійна зупинка призведе до припинення постачання енергії не лише в Добротворі, а й у половині Львівської області.
До того ж, зменшення виробництва теплової енергії практично закриває ринок збуту вугілля, яке видобувають у Львівсько-Волинському вугільному басейні. Дотепер основним покупцем державного підприємства «Львіввугілля» були Бурштинська і Добротвірська ТЕС. На останній навіть при мінімальному навантаженні за добу спалюють від 2 до 4 тисяч тонн. Якщо станції працюватимуть з меншою потужністю – вугілля на складах буде простоювати, а працівники вугільної галузі – а це 9600 осіб, – залишаться без роботи і без зарплат. Під загрозою опиняється і Червоноградська збагачувальна фабрика, на якій працює 800 людей.
«Наша фабрика доведена до банкрутства, і ми змушені були зменшити обсяг збагачення вугілля. Поки працює лише одна секція, тому проблем зі збутом поки не відчули. Але готуємо до запуску другу секцію. І от коли ми вже будемо переробляти більше, нам важливо, аби те вугілля було куди збувати. Аби фабрика була рентабельна, вона має бути максимально завантажена», – розповіла голова первинного осередку Незалежної профспілки гірників «Львівської вугільної компанії» Наталія Барна.
Така ж ситуація в Добротворі та Бурштині, де працюють тисячі енергетиків. Скасування правила про мінімальний склад обладнання може позбавити роботи і їх.
На думку голови Львівської територіальної організації Профспілки працівників вугільної промисловості України Олега Турчина виходом із патової ситуації може стати експорт вугілля та енергії закордон. «Нехай нам скажуть, куди ми це вугілля маємо збувати, яка буде ціна за це вугілля? Якщо ми не договоримось, і не будемо чітко знати, які у нас ринки збуту, будемо вживати заходів», – зазначив він.
Турчин також сподівається, що після 15 березня депутати включать статтю про держпідтримку шахт у бюджет України.