Від Романа до Йордана: традиції незабутих предків
Ніхто так не чекає Нового року, як українці. Напевно, тому що у більшості народів світу новорічні свята тривають з перервами, а у нас – «рух веселий з неба дан» – впродовж місяця і навіть довше. Все починається першого грудня, а закінчується аж 19 січня на Йордан. Тому й кажуть, що «Від Романа до Йордана – український Рамадан», святкування якого відбувається у кращих традиціях і обов’язково з відповіддю на вирішення будь-якого питання: «Ой, все після свят».
«Щойно грудень наступає, видно Ромка й Василя». Саме на Романа з давніх-давен визначали зиму і якою вона буде. «День теплий – зима тепла», «Увечері заметіль – зима піде неохоче». Цей день варто прожити у мирі та злагоді – будь-які суперечки першого грудня триватимуть потім весь рік.
На Катерини (7 грудня) дівчата проводили обряди, гадали на долю. Зазвичай, це затягувалося до 13 грудня – легендарних Андріївських вечорниць, які раніше відбувалися із танцями та піснями під живу музику, а після – виготовленням ляльок-мотанок та ворожінь на майбутнього чоловіка. Підтримують та розвивають традиції у клубі Split, де 12 грудня відбудуться ф'южн-вечорниці. Саме у ніч на Андрія буде змога відкрити закулісся всім відомих ворожінь та подивитися на них з іншої сторони, а також спробувати страви справжньої української кухні в авторській інтерпретації шеф-кухаря закладу Романа Щурка.
Далі – найулюбленіший день дітей – свято Миколая. Навіть у наш час малеча намагається раніше лягти спати, щоб прокинутися спозарання та знайти під подушкою подарунки від святого. Після Миколи кожна «Ганя виставляла всі закрутки й холодці», адже 22 грудня у них іменини. Потім не встигнеш оком кліпнути, а «за вікном вже Новий рік».
Головне свято зустрічали і зустрічають у всій красі: з пишною ялинкою та розкішним столом, за яким збиралися не тільки члени родини, а й усі родичі та близькі друзі, які «балювали, гарцювали» та наповнювали все довкола атмосферою свята. Сьогодні святкують також гучно і… по-новому у Split Club Lviv. Тут у новорічну ніч розважатимуться разом із веселими ведучими Вальоном і Жогло із «Вар’яти-шоу», отримуватимуть подарунки від закладу та розливатимуть ігристе опівночі.
Після Нового року – Святвечір і Різдво з вертепом і колядками. Менше ніж через тиждень проводжають Старий Новий рік. 14 січня той другий празник – Святого Василя – знову накривають столи, співають щедрівки, засівають пшеницею і всякою пашницею.
Завершує низку новорічних свят Водохреща або Йордан. Вважається, що напередодні опівночі вода у річках та морях хвилюється, набуває цілющих властивостей. Зрання люди йдуть святити воду у церкву, «ну а далі в ополонках відкисають на Йордан», очищуючись та охрещаючись.
Час не йде – летить, погляди поколінь змінюються, але любов до новорічних свят така ж тепла, родинна, застільна і співоча, тому кожен з нас «від Романа до Йордана святкував би цілий рік».