Відведення військ на Донбасі може призвести до «тихої» окупації нових територій, – нардеп
До теми
Фракція «Самопомочі» звернулась до Президента України, щоб отримати роз’яснення позиції глави держави про статус учасників переговорів у Мінську, які представляють Україну. Про це повідомив народний депутат фракції «Самопомочі» Тарас Пастух.
«У переговорному процесі Україну представляють особи, які не мають на це жодних офіційних повноважень, закріплених законом. Фактично рішення про відведення військ приймаються людьми, які не мають на це жодних офіційних повноважень. Хто делегує цих людей, який їх мандат, хто уповноважував їх вирішувати такі стратегічно важливі питання для держави?», – заявив народний депутат.
«Ми маємо сумний досвід прийняття Мінських домовленостей, які призвели до загибелі військовослужбовців в Дебальцево, Іловайську та втрати українських територій. Хто за це нестиме відповідальність? Сьогодні нам пропонують новий сценарій з відведення військ, який може призвести до нових трагедій», – переконаний Тарас Пастух.
На думку народного депутата, відведення військ не вирішить проблеми, а може призвести до утворення нових буферних територій, де почнеться «тиха» окупація.
«У нас вже був сумний досвід, коли на такі території спочатку під виглядом мирного населення заводять боєвиків, потім відтісняються люди з проукраїнською позицією, захоплюються стратегічно важливі об’єкти та блокпости, які безкровно назад повернути не вдасться», – сказав Тарас Пастух.
Він акцентував на тому, що народні депутати України фактично відсторонені від процесу прийняття рішень, важливих для держави у переговорному процесі.
«Адміністрація Президента намагається випустити пар і створити враження, що депутати ВР теж беруть активну участь в домовленостях і напрацюваннях спільних позицій. В дійсності на робочих зустрічах з представниками фракцій присутні люди, які не приймають жодних рішень та не мають офіційних статусів у переговорному процесі у Мінську», – вважає народний депутат.
За його словами, «Самопоміч» настоює на тому, щоб прийняти закон, розроблений фракцією, про визнання територій окупованими. Таким чином отримати правові підстави для захисту українських громадян та відстоювання інтересів України.
«Досі Україна не визначилася зі статусом втрачених територій на Сході України. Де-юре ми говоримо, що це територія контрольована українськими Збройними силами, де-факто цього не відбувається. Як ми можемо просити світову спільноту підтримати Україну та засудити дію російських агресорів, якщо досі самі не визнали збройний конфлікт війною?
В угодах, які апелюють до відведення військ, Росія не є стороною і учасником конфлікту, а фактично йдеться про відведення військ України та Донецької, Луганської областей. Українська сторона таким чином виводить Росію із зони відповідальності та визнає ситуацію на сході України – громадянським конфліктом», – зазначив він.
Нагадаємо, 21 вересня учасники Тристоронньої контактної групи підписали рамковий документ про розведення сил і засобів учасників конфлікту на трьох ділянках на лінії зіткнення на Донбасі. Передбачене створення трьох зон безпеки поблизу населених пунктів Золоте, Петрівське і Станиця Луганська, площею не менше ніж 4 кв. км кожен. Контролювати дотримання домовленостей мають спостерігачі СММ ОБСЄ.
Через порушення режиму «тиші» бойовиками реалізацію цієї угоди продовжили: 7 жовтня відведення запланували у Петровському, а 9 жовтня – у Станиці Луганській.