ВРУ відхилила закон про спецконфіскацію
Депутати відмовилася прийняти в першому читанні за основу урядовий законопроект №5142 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення стягнення в дохід держави необґрунтованих активів», більш відомий як законопроект про спецконфіскацію. За відповідне рішення проголосували лише 176 народних депутатів при 226 мінімально необхідних, пише «РБК-Україна».
Після провалу першого голосування спікер парламенту Андрій Парубій двічі запропонував направити законопроект до профільного комітету на доопрацювання, однак жодного разу пропозиція не набрала необхідного мінімуму в 226 голосів (201 та 212 голосів «за»). А за пропозицію повернути проект закону суб'єкту законодавчої ініціативи - уряду - проголосували лише 212 народних депутатів.
У підсумку голова Верховної Ради Андрій Парубій за пропозицією лідера фракції «Народний фронт» Максима Бурбака ще раз поставив на голосування підготовку документа у профільному комітеті до повторного першого читання, за що Рада віддала 211 голосів. Після цього спікер оголосив, що законопроект №5142 відхилено.
Згідно із законопроектом, звернутися до суду з позовом про стягнення активів (грошей, цінних паперів, дорогоцінних каменів, платіжних документів, банківських металів) може виключно генеральний прокурор або його заступник - керівник спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Відзначимо, зазначена конфіскація може застосовуватися по відношенню до підозрюваного, якщо при розслідуванні кримінального провадження виявлені необґрунтовані активи, і по відношенню до іншої особи, якщо є обґрунтовані доводи вважати, що він є номінальним власником таких активів.
У проекті наголошується, що стягнення необґрунтованих активів буде можливим, якщо підозрюваний у кримінальному провадженні, в якому виявлені зазначені активи, переховується від органів слідства і суду та знаходиться в розшуку не менше двох місяців з дня його оголошення, при цьому у виробництві здійснюється спеціальне досудове розслідування або слідчим суддею відмовлено в задоволенні клопотання про проведення спеціального досудового розслідування.
Проектом Закону пропонується передбачити дві стадії розгляду справи про стягнення необґрунтованих активів в дохід держави: попереднє судове засідання і розгляд справи по суті. На кожній з цих стадій судом будуть вирішуватися різні питання, від яких буде залежати хід судового розгляду.
Згідно з проектом, інформація про початок провадження у конфіскації активів повинна бути розміщена в офіційному друкованому органі уряду, на веб-сайті ГПУ і судової влади.
Розгляд справ про стягнення необґрунтованих активів буде здійснюватися апеляційним судом за місцезнаходженням таких активів протягом 3 місяців з дня відкриття провадження. Оскаржити рішення суду можна буде тільки до Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Крім того, планується дозволити спецконфіскацію майна в зв'язку зі смертю обвинуваченого.
Також проектом закону пропонується звільнити органи прокуратури від сплати судового збору при подачі позову до суду про стягнення необґрунтованих активів в дохід держави до закінчення кримінального провадження, оскільки даний інститут є новим, а відповідно таке звільнення від сплати судового збору не позначиться на попередніх розрахунках по надходженнях судового збору в 2016 році, які проводилися з метою оцінки можливостей виконання відповідних зобов'язань держави перед Міжнародним валютним фондом.
Як відомо, 14 вересня Кабінет міністрів затвердив і направив до Верховної Ради законопроект про спецконфіскацію, який дозволяє в досудовому порядку арештовувати кошти та інші активи, отримані злочинним шляхом. Як заявив міністр юстиції Павло Петренко, в 2014 році уряд арештував $1,5 млрд, які пов’язані з корупцією режиму екс-президента Віктора Януковича.
За словами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, в проект держбюджету на 2017 рік закладені кошти зі спецконфіскації $1,5 млрд.
22 вересня Верховна Рада не змогла включити до порядку денного сесії законопроект (№ 5142) про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення стягнення в дохід держави необґрунтованих активів (законопроект про спецконфіскацію). 20 жовтня депутати Верховної Ради України в черговий раз відмовилися внести до порядку денного парламенту цей законопроект.