«Я навчився жити не для себе, а для когось»
Історія родини Проциків, яка всиновила 11 дітей
5Ірина та Михайло Процики понад 20 років присвятили волонтерству. Сім’я кілька разів на місяць відвідувала дитячі будинки на Львівщині. Почали вони це робити після того, як у 1998 році вперше потрапили у сиротинець і вжахнулися від умов, в яких перебувають діти – без нормального харчування, одягу, іграшок та елементарних засобів гігієни.
Ця картина постійно стояла перед очима у подружжя, й Ірина та Михайло почали збирати кошти і виділяти їх для таких дітей. Та потім вони зрозуміли, що діти потребують не тільки матеріальних речей, але й любові, уваги та турботи. Тож Ірина та Михайло разом зі своїми двома синами проводили час у сиротинці, гралися з тамтешніми дітьми в ігри, розповідали історії.
Сини Проциків підростали, і подружжя дуже мріяло про дівчинку. Та важка хвороба перекреслила усі плани: в Ірини був передраковий стан, і лікарі заборонили їй вагітніти. Це вже був 2005 рік, ситуація із дитячими будинками значно покращилася, і серйозної фінансової допомоги вже не було потрібно. І саме тоді Процики зрозуміли, що готові взяти у свою сім’ю дитину.
«Як тільки батьки озвучили про своє бажання, у нас братом було стільки радості, що досі я це пригадую – і в мене "мурахи" по шкірі. Але ми тоді сказали батькам, що хочемо не тільки сестричку – нам треба братиків, і бажано багато. Як вони на це погодилися, я досі не знаю», – пригадує Володимир Процик.
Загалом сім’я усиновила 11 діток, першого разу – п’ятьох підлітків від 12 до 16 років.
«Вони нам припали до серця, і нам було байдуже, що вони підлітки. Нам казали: "Процики, що ви робите, це ж найважчі діти", – але ти бачиш, що дитина просто хоче любові. Нам дуже до серця був старший син Роман, але йому було 16 років, він вже виходив з інтернату. Чи захоче він сім’ю?», – розповідає подружжя. Захотів.
Усю цю дитячу компанію Процики привезли в приватний будинок у село Жовтанці. Будинок був просторий, але батькам довелося робити окремі кімнати для всіх дітей. Але найважчим було викорінити набуті в сиротинці звички. Діти просто не знали, як живуть у сім’ях, у них не було розуміння, хто має прибирати, готувати, допомагати, адже все це за них у дитячому будинку робили кухарі та прибиральники. Діти не знали, що таке відповідальність.
Так виник розпорядок дня і традиції. Наприклад, влітку, коли всі були на канікулах, родина щомісяця влаштовувала тиждень «дитячої кухні». Тоді за плитою господарювали діти, а мама лише підказувала та спостерігала. Спершу було важко, але потім цей процес настільки їх об’єднав, що став легким і веселим, а діти вже самі просили зготувати щось нове.
Попри прив’язаність і любов до дітей Ірина та Михайло розуміли, що вони не можуть від дітей вимагати якось штучної і показової любові. При першій сімейній розмові Процики попросили дітей не називати їх мама і тато доти, доки вони не відчують, що готові. І перший, хто це зробив, був 16-річний Роман Процик. За рік після усиновлення, на День матері, він намалював листівку, прийшов зранку в спальню батьків і вперше сказав, що вони для нього стали батьками. Нещодавно він сам став вдруге батьком.
«Я дякую Богу за моїх чудесних дітей, я знаю, що маю їх і виховую саме завдяки любові і опіки, яку мені дали мої мама і тато. У сиротинці кожен жив за себе і думав про себе, а коли мене в сім’ю взяли – життя змінилося: я навчився жити для когось, навчився любити і дарувати цю любов», – каже Роман.
Зараз у Проциків семеро онуків, більшість старших дітей вже одружені та мають власні оселі, і у великому будинку проживають лише четверо наймолодших школярів, яких подружжя взяло останніми. Попри це в оселі Проциків завжди гамірно, сюди на свята і у вихідні з’їжджаються всі діти зі своїми родинами. Вони люблять проводити час разом, старші діти опікуються молодшими школярами і частенько допомагають батькам із їхнім навчанням, а у вільний час вигадують різні розваги.
«У нас є більше 20 настільних ігор, ми намагаємося зайняти дітей різним, аби вони менше часу сиділи в телефонах, аби розумово розвивалися. Також ми разом займаємося спортом з дітьми: маємо тренажерний зал, де я з ними шейпінгом займаюся. А влітку ми щовихідних катаємося на велосипедах або ходимо в гори», – розповідає Ірина.
Ірина та Михайло не кривлять душею і відверто кажуть, що всі ці роки було не легко, але щасливі моменти і перевтілення їхніх дітей давала сили боротися за краще життя для них.
«Коли ми бачимо, як діти змінюються і змінюють свою долю, стають успішними в суспільстві, – це дає наснаги знову жити, працювати, знову брати таких дітей до родини, що ми й радимо всім іншим», – каже подружжя.
***
Консультацію щодо усиновлення ви можете отримати на сайті Ridni.org.ua або зателефонувавши на гарячу лінію благодійного фонду – 0800 300 484.
Благодійний фонд «Рідні» надає інформаційну та психологічну підтримку щодо процесу усиновлення. При потребі юридичні партнери Фонду надають правову допомогу в процесі усиновлення. Фонд у жодному разі не займається посередницькою діяльністю та не замінює функцій держави в процесі усиновлення (удочеріння).
Над проектом працювали Мар’яна Романяк, Ірина Папірник, Софія Трощук