Як ділитимуть громадський бюджет у форматі Львівської ОТГ
Блог заступника міського голови Львова Любомира Зубача
Інші блоги автора
- Без вивісок і зі штрафами! 4 груд, 17:45
- Як забудовники Львова підклали свиню своїм же колегам 28 жовт, 18:15
- Скільки поверхів збудувати поруч із церквою чи історичною віллою? 14 жовт, 14:54
Не за залишковим принципом – і це вже закріплено офіційним документом. І хоча новий формат бюджетних відносин почне діяти вже після виборів 25 жовтня, Львів вирішив не чекати. І поки хтось судиться, не бажаючи усвідомити нову реальність, місто вже визнало за рівноправних партнерів доєднані громади Львівської ОТГ. І зробило це не лише на словах, а й підкріпило фінансово. Бо ж як відомо, любити треба грошима в тому числі.
Так-от, наприкінці минулого тижня на сесії Львівської міської ради проголосували важливі зміни. Головна з яких – села та 2 міста (Винники і Дубляни) Львівської ОТГ мають гарантовану квоту у Громадському бюджеті. Чому це так важливо? Якби долученим громадам довелося б конкурували з львівськими проєктами, то їхні шанси, відверто кажучи, були б примарними. І не тому, що проєкти були б гіршими, а тому, що їхні громади є менш численними, там банально мешкає менше людей, які й проголосують за проєкти, що змагаються.
Тепер про гроші.
Вже відомо, що громадський бюджет сягне майже 60 мільйонів гривень. 70% цих коштів піде власне на малі проєкти. Орієнтовно це 42 мільйони. Ці гроші буде рівномірно поділено на 7 частин: 6 районів Львова + всі довколишні громади Львівської ОТГ. Тобто на малі проєкти для населених пунктів ОТГ (без Львова) міський бюджет дає 6 мільйонів гривень.
Шанси виграти і отримати фінансування на свій проєкт дуже й дуже реальні. Адже це від 50 до 600 тисяч на один малий проект. Цілком достатньо, щоб облаштувати у своєму селі сучасний громадський простір, навести лад на спортивному стадіоні чи навіть зробити вуличне освітлення.
Є 10 об’єднаних зі Львовом громад. Якби всі вони подали по проєкту і люди за це проголосували б – усі б були у виграші. Можливий також варіант, що активніші громади подадуть по 2 проєкти. За умови, що люди за них проголосують – можуть отримати гроші відразу на 2 проєкти. Звичайно, тоді менш активні села залишаться ні з чим. Все залежить від громадської активності. Є бажання – будуть гроші.
Єдине обмеження – не більше як 2% коштів на одну громаду. На практиці це означає не більше ніж два проекти на одну громаду.
Зазначу, у ці дні власне триває подача проєктів. Цим реальним шансом покращити своє село чи місто вже скористалися Зашків і Винники. Зашків хоче облаштувати простір активного сімейного відпочинку, а Винники подалися на розвиток мережі вуличних тренажерних майданчиків. Це обидва малі проекти.
До слова, у Громадському бюджеті львів’яни беруть участь вже п’ятий рік поспіль. І щоразу активніше голосують за проєкти – торік свої голоси віддали понад 150 тисяч людей. Тобто уп’ятеро більше порівняно з першим роком голосування. І, до речі, це найвищий показник серед великих міст України.
Тому, громади Львівської ОТГ, не соромтесь – долучайтесь! Проєкти можна подавати до 15 вересня.