Як Порошенко шкодив українській мові
IQ

Як Порошенко шкодив українській мові

Українську мову врятує той президент, який створить умови прискореного розвитку української економіки

Павло Зубʼюк, 18 листопада 15320 25

Дехто може здивуватися: «Як так? Такий патріот, так переживав за розвиток української мови». «І що?» – відповім я. Путін теж буцімто дуже великий патріот, переживав за розвиток російської мови, зокрема й за домінування Росії на пострадянському просторі загалом. Але результати його дій були прямо протилежні.

Річ у тім, що жодна мова не існує сама по собі: вона є складовою частиною певного суспільства, і її популярність прямо прив'язана до успішності цього суспільства. Ні для кого не таємниця, що англійська мова здобула таку популярність у світі саме тому, що була мовою двох найбагатших і найвпливовіших світових держав, які перемогли у Другій світовій: Британії та США. А от німецька і французька, які ще на початку ХХ ст. боролися за світову домінацію, внаслідок двох світових війн зійшли з дистанції.

Що ж з російською мовою? Розпад СРСР сам по собі, як не дивно, не сильно похитнув її позиції. Навіть навпаки: утворилось кільканадцять держав, для мешканців яких російська була єдиною загальнодоступною міжнародною мовою. І якби Росія продовжила розвиватися в напрямку демократії і вільної економіки – навряд чи Україна, Казахстан чи Грузія змогли б її випередити. А це означало б повну домінацію російської мови і культури не тільки в колишньому СРСР, але і в сусідніх державах, таких як Монголія чи Болгарія. І не варто посилатися на «історичну русофобію»: всі антибританські національні рухи Африки дуже не любили Лондон, але зараз створені ними держави все одно англомовні й англоцентричні. Як й Індія чи Ірландія.

Путін розвернув Росію в бік будівництва неефективної і недемократичної держави з бідним, аґресивним і нерозумним населенням. Ця держава може ефективно робити лише одне: псувати життя ще біднішим сусідам, щоб на їхньому тлі виглядати відносно успішною. І найяскравішим символом путінської Росії є «мавпа з гранатометом» у вигляді бойовика з позивним «Моторола». Хочете бути схожим на нього?

Саме цим і пояснюється ренесанс української мови у 2004 і 2014 роках: сотні тисяч молодих українців відмовлялися від російської саме для того, щоб втекти від умовного «Мотороли». На тлі такої Росії потенційна (хоча наразі неіснуюча) «європейська Україна» виглядала значно привабливішою. І це все заслуга Путіна.

А що ж зробив Порошенко? Він звів «прекрасну Україну майбутнього» до шароварного лубка. Навіщо вам реформи? Яка боротьба проти корупції? Жеріть Томос, ерзац-мілітаристську псевдопатріотичну риторику, ну й українську мову як символ злиднів, відсталості і провінційності. Так з мови майбутньої європейської України вона знову повернулася до стану мови брехливих корумпованих генпрокурорів, нардепів та інших нешанованих суспільством персонажів. Причому всім відомо, що цю мову вони використовують тільки «для галочки», а свої не дуже законні оборудки обговорюють російською (див. «Свинарчуки»). І це все заслуга Порошенка.

Нещодавно Путін анонсував чергове вливання російських бюджетних коштів у розвиток і захист російської мови. Чи стане їй краще? Навряд. Звісно, держава може заборонити Вікіпедію і замість неї змусити деяких громадян РФ читати РосДержЕнциклопедію – але від цього молоді грузини чи естонці не перестануть вчити англійську, повністю іґноруючи мову колишньої метрополії. Просто це вигідніше. І такий принцип працює не лише щодо російської мови.

Українську мову врятує той з керівників нашої держави, який створить умови прискореного розвитку української економіки і модернізації всього суспільства. Інакше не буде. Розповіді про калинових солов'їв, вишиванки і білі хати, звісно, можуть мобілізувати кілька десятків юнаків та дівчат з багатомільйонної столиці постояти в пікетах за мову – але не більше того. На рівні президента така риторика мові лише шкодить. І так, дуже добре, що нинішній глава держави підкреслено російськомовний у побуті: принаймні його помилкові рішення не зашкодять українській мові в очах сучасного покоління громадян. І вже точно не зашкодять так, як зробив це «патріотичний» популізм Порошенка.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук