Якби Саакашвілі був під арештом, то його не депортували би, – Луценко
Генпрокурор відхрестився від силового випровадження політика з України
Генпрокурор Юрій Луценко не вбачає алогічності в тому, що Україна спершу вислала Михеїла Саакашвілі, а потім попросила зразки його голосу в Нідерландів. Окрім того, Луценко визнав, що якби Саакашвілі був під арештом, його б не вислали з країни. Про це він зазначив в ефірі каналу ZIK 12 березня, пише «Українська правда».
«Існує фактично два процеси: статус Саакашвілі і кримінальні справи, порушені проти нього», – зазначив він в ефірі мовника.
«Статус Саакашвілі: він незаконно перетнув кордон… Всі судові інстанції встановили, що він зробив це незаконно. Всі інстанції українських судів відмовили йому в клопотанні про політичний притулок або інших статусів захисту України – і він став нелегальним мігрантом», – сказав він.
«Державна міграційна служба в таких випадках до всіх має діяти відповідно до закону – реадмісія в країну, з якої він прибув, депортація до країни на його вибір або екстрадиція, якщо є такий запит. Міграційна служба разом із прикордонниками здійснили реадмісію», – сказав Луценко.
Він наголосив, що генпрокуратура «до цього немає ніякого відношення. Ми не можемо її ні прискорити, ні зупинити, ні скасувати. Це їхня компетенція».
«Справа Саакашвілі: розмова про те, що він дуже хотів давати покази, є, м'яко кажучи, нечесною, як і все, що останні півроку робив Саакашвілі в Україні. Він всіляко ухилявся від допитів СБУ, ГПУ, проводив різні комедійні акції під стінами, не заходячи до слідчих. Правда, згодом таки почав співпрацювати зі слідством і дав усі необхідні покази», – заявив Луценко.
«Наразі у слідчих є висновки профільної експертизи про те, що голоси Курченка й Саакашвілі ідентичні голосам Курченка й Саакашвілі на плівках», – сказав Луценко й згодом уточнив, що такий висновок експерта профільного інституту Служби безпеки України щодо аудіозаписів, продемонстрованих у Верховній Раді.
«Відповідно зараз слідчий вважає за можливе і потрібне взяти зразки голосу Саакашвілі, який не надав їх під час спілкування зі слідчим. І він по таку правову допомогу звернувся до Нідерландів два тижні тому», – пояснив генпрокурор.
Він не вбачає алогічності в тому, що це робиться тоді, коли Саакашвілі вже вислали. «Закон вимагає від Державної міграційної служби висилати нелегальних мігрантів», – наголосив Луценко.
На запитання, чи могли б Саакашвілі вислати з України, якби його взяли під арешт, генпрокурор заперечив: «Тоді б цього неможливо було зробити. Він знаходиться під арештом – і це має пріоритет».
На запитання, чому Саакашвілі не було арештовано, Луценко пояснив: «Тому що він почав ходити до слідчого і надав усі необхідні покази, які слідчий на той момент вимагав. Закінчився запобіжний захід – і ми, не передбачаючи далі з ним слідчих дій, не клопотали про продовження запобіжного заходу».
Він наголосив, що рішення про реадмісію Саакашвілі ухвалила Державна міграційна служба, яка й позбавила його громадянства з відповідним клопотанням комісії при президенті.
«За останній тиждень я знав, що це (реадмісія – ред.) планується, але про конкретну дату і конкретні дії я дізнався зі ЗМІ», – зізнався Луценко.
Як писав ZAXID.NET, 12 лютого 2018 року військовослужбовці Держприкордонслужби і представники Державної міграційної служби України затримали Саакашвілі в Києві і вислали в Польщу як особу, яка незаконно прибула з території цієї країни 10 вересня 2017 року.
Прикордонники заборонили Михеїлу Саакашвілі в'їзд в Україну на три роки – до 13 лютого 2021 року.
Згодом стало відомо, що Саакашвілі прибув з Варшави в Нідерланди, де живе його сім'я. Дії влади щодо нього політик вважає політичною помстою.