На літній сезон багато європейських країн спростили пандемічні правила в'їзду, щоб оживити туристичну галузь, що часто є левовою часткою їхньої економіки. Та з приходом осені і наростанням нової хвилі захворюваності на коронавірус двері в Європу подекуди стають вужчими. ZAXID.NET розповідає, які країни змінили правила та висувають нові, більш жорсткі вимоги до подорожуючих з України, а які ще залишились у літньому режимі. Інформація оновлюватиметься, якщо правила змінюватимуться.
Доступно всім
В Іспанію досі можна їхати без вакцинації і тестів на коронавірус, лише заповнивши онлайн-форму.
Лише з правильними вакцинами
Інші країни ще влітку запровадили далекоглядні правила. Наприклад, без змін залишились правила в'їзду у Литву і Чехію – тут приймають туристів, що зробили щеплення вакцинами, визнаними в ЄС. Ідеться про препарати від BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca та Johnson & Johnson.
Із 9 вересня для українців відкрилась Польща. Утім, пускають туди лише туристів, вакцинованих тими ж BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca та Johnson & Johnson із відповідним сертифікатом про вакцинацію. Інакше – 7-денний карантин.
Якщо раніше для поїздки в Румунію достатньо було негативного результату ПЛР-тесту, то тепер у країні від карантину звільняються тільки вакциновані визнаними в ЄС вакцинами від коронавірусу, діти до 16 років і ті, хто їде через країну транзитом. Важливо, що паперові «жовті» сертифікати Румунія не визнає, лише ті, що згенеровані мобільними додатками за європейським зразком.
Оскільки Німеччина виключила Україну зі списку безпечних країн, з 10 жовтня відвідати цю країну з туристичною метою без карантину і без тестів можуть тільки повністю вакциновані визнаною ЄС вакциною подорожні. Сертифікат про вакцинацію не потрібен дітям до 12 років, якщо вони їдуть з дорослим, який отримав весь курс щеплень від коронавірусу. Також перед поїздкою до Німеччини і дорослим, і дітям будь-якого віку необхідно заповнити та роздрукувати або зберегти на телефон анкету.
Франція з 11 жовтня без карантину приймає також лише вакцинованих українців. Вакцинація вважається повною, якщо минуло 28 днів з часу вакцинації препаратом Janssen і 7 днів з часу другої дози у разі вакцинації іншими вакцинами – Pfizer, Moderna, AstraZeeca/Vaxzevria/Covishield. Невакциновані туристи мають перебувати 7 днів на самоізоляції та здати ПЛР-тест.
Із 11 жовтня кордони для вакцинованих визнаними в Європі препаратами українців відкрила Велика Британія – країна визнала українські ковід-сертифікати. Та все одно перед прильотом у Велику Британію потрібно забронювати та оплатити ПЛР-аналіз на коронавірус, що здається упродовж двох діб перебування в країні. Також потрібно заповнити анкету. Так само вакцина, схвалена ЄС, у парі з ПЛР-тестом звільняє від карантину подорожуючих до Італії.
Із 26 жовтня правила в'їзду для українців змінила і Бельгія. Якщо раніше туристи могли в'їхати сюди з негативним ПЛР-тестом, то тепер лише з вакцинацією визнаними в Європі препаратами і ПЛР-тестом, зробленим по прильоту. Чекати на результат тесту потрібно в ізоляції, а на 7 день – здати повторний тест. Також перед подорожжю в Бельгію кожен турист, старший за 12 років, має заповнити онлайн-форму.
Із 30 жовтня правила в'їзду поміняла Болгарія. Якщо раніше сюди можна було потрапити з негативним ПЛР-тестом, то тепер країна повністю закрилась для туристів. В'їхати в Болгарію можуть лише громадяни, які мають посвідку на постійне або довгострокове проживання в країні, і лише зі сертифікатом про вакцинацію або довідкою про одужання та обов'язковим ПЛР-тестом.
З китайськими та індійськими вакцинами
Із вакцинацією будь-яким препаратом, зокрема Covishield, Sinopharm та Sinovac, без змін приймають українців Словаччина, Австрія та Ісландія.
Із 18 вересня правила в'їзду для українців змінила Латвія. Потрапити в країну «без поважної причини» і без карантину можна лише вакцинованим (навіть китайськими вакцинами) українцям, що мають відповідний сертифікат. Це пов'язано з тим, що Латвія віднесла Україну до країн «червоної зони». Так само із 20 вересня зробила й Естонія.
Із 9 вересня лише вакцинованих різними препаратами туристів із відповідними сертифікатами приймає і Фінляндія. Негативний результат ПЛР-тесту на коронавірус перепусткою у цю країну вже не є. Із вересня українців, щеплених схваленими в Україні вакцинами і зі сертифікатом в Дії приймає і Норвегія.
У вересні визнавати українські ковід-сертифікати почала і Швеція. Країна визнає вакцинацію препаратами Covishield, Sinopharm та Sinovac. Так само змінили літні правила Албанія та Угорщина.
Можна з тестами
Італія, Данія, Нідерланди, Португалія, Швейцарія, Хорватія, Сербія, Греція і Туреччина, як і влітку, приймають туристів з України, які не мають сертифікату про вакцинацію, з негативним результатом ПЛР-тесту, зробленого не раніше, аніж за 72 години до перетину кордону. Щоправда, в Італії до тесту додається 5-денний карантин для невакцинованих, а в Данії потрібно буде зробити повторний ПЛР-тест через 24 години після прибуття в країну.
Із вересня і Швеція приймає негативні результати ПЛР-тесту, якщо немає ковід-сертифікату. Це ж стосується Албанії та Угорщини.
Де стежити за оновленнями правил
Оскільки ситуація із захворюваністю на коронавірус змінюється швидко, так само блискавично можуть змінюватись і правила в'їзду в ту чи ту країну. До того ж, кожен уряд сам встановлює правила з огляду на показники захворюваності різних країн. Тому рекомендуємо перед поїздкою перевіряти актуальну інформацію про умови вїзду. У цьому допоможуть сервіси:
Зазначимо, що інформація на сайтах Timatic та Traveldoc оновлюється із затримкою, хоча нею і користуються авіакомпанії для перевірки документів пасажирів. Тому варто мати посилання на офіційні документи і сайти, щоб у разі необхідності показати їх. Окрім того, в нагоді стане чат-бот від українського МЗС.
Також пам'ятайте про інші документи для подорожі: біометричні паспорти, візи в разі потреби, страховки. І, звісно, носіть захисні маски та дотримуйтесь дистанції навіть якщо вакциновані.