Є ідея для Львова? Є і гроші
Як правильно подати свій проект для участі у громадському бюджеті
0До теми
-
Львів заплатить за проекти львів'ян.
Як реалізувати власні ідеї коштом громадського бюджету міста? ZAXID.NET -
Зміни біля дому.
Найкращі громадські проекти у кожному районі Львова, які втілять коштом міськради ZAXID.NET - Львівська міськрада збільшила максимальну вартість проектів громадського бюджету ZAXID.NET
У Львові 15 серпня розпочнеться прийом заявок на реалізацію міських ініціатив мешканців у межах громадського бюджету на 2018 рік. ZAXID.NET підготував публікацію про умови участі у ньому та реалізацію проектів попереднього громадського бюджету.
Цей механізм розподілу бюджетних коштів запрацював у Львові з 2016 року. Зараз у місті реалізують понад 60 проектів, потребу в яких визначили самі мешканці. Йдеться про облаштування спортивних майданчиків, упорядкування парків, покращення умов для дітей у школах і дитсадках, та багато іншого.
Реальні зміни
На сьогодні повністю реалізували шість проектів, інші мають бути завершені до кінця бюджетного року повідомили у відділі громадського партнерства управління «Секретаріат ради» Львівської міськради. Зокрема, у Парку культури і відпочинку ім. Б.Хмельницького відкрили кімнату матері і дитини, де можна переодягнути та погодувати малюків. На території дитсадка №167 у Шевченківському районі встановили шість гірок-лазанок. У школі №98 у Сихівському районі створили інтернет-бібліотеку.
Великі і малі
Якщо проекти передбачають зміни у межах певної вулиці чи мікрорайону, то проект вважається малим із бюджетом до 500 тис. грн, при тому, що торік це було 200 тис. грн. Великі проекти, які передбачають покращення для мешканців усього міста, фінансуватимуться у межах від 500 тис. грн до 3 млн грн.
Як зареєструватися
Щоб місто реалізувало ініціативу за бюджетні кошти, необхідно створити проектну пропозицію із орієнтовним кошторисом та зібрати підписи мешканців, які підтримують проект: 25 підписів для малих проектів, 50 – для великих, і до 15 вересня зареєструвати її на сайті «Громадський проект. Львів» або у паперовому вигляді в одному з центрів надання адміністративних послуг (ЦНАПів). На згадуваному сайті у розділі «Допомога» розміщені усі необхідні бланки документів та покрокові інструкції щодо їх заповнення.
Новацією цього року стало те, що крім тих, хто живе, працює або навчається у Львові, свої проекти можуть подавати мешканці Рудного, Винник та Брюховичів.
Голосуємо
Подані проекти перевірять фахівці Львівської міської ради на відповідність вимогам. Далі їх оприлюднять на сайті, а з 1 листопада розпочнеться процес громадського голосування. Кожен зможе віддати два голоси – по одному за великий і малий проекти. Голосувати можна буде з паспортом у ЦНАПах, або за допомогою Bank ID на сайті.
За оцінкою фахівців, цей процес є прикладом електронної демократії у дії. Торік із 259 громадських ініціатив відібрали 67, які зібрали найбільше голосів містян. Загалом у голосуванні за проекти громадського бюджету торік взяло участь понад 20 тис. львів’ян.
«У Львові є 600 тис. виборців, тому 20 тис. тих, хто голосував – це досить добрий показник для першого року проекту. Однак ми сподіваємося, що цього року у голосуванні візьме участь 33-35 тис. мешканців», – прокоментував Віталій Загайний, керівник ГО «Центр громадських ініціатив», яка моніторить становлення механізму громадського бюджету у Львові.
Проморолик про переваги особистої участі у громадському бюджеті
Підводні камені
Реалізація проектів, підтриманих торік, виявила кілька проблем, яких будуть уникати під час відбору проектів на 2018 рік.
Однією з проблем, яка загальмувала реалізацію кількох проектів, стало те, що відповідні земельні ділянки не є на даний час комунальною власністю міста.
Так сталося із пропозицію влаштувати майданчик для вигулу та дресирування собак на вул. вул. Біберовича, 15 у мікрорайоні Рясне-2.
«Коли проект подавали, то це була земля Львова. Коли ж виготовили проектно-кошторисну документацію, виявилося, що ділянка без рішення сесії міської ради перейшла у приватну власність. Зараз ця справа зависла у судових процесах», – прокоментував керівник управління «Секретаріат ради» ЛМР Юрій Лукашевській, і додав, що проектів з такими проблемами є кілька. Він порадив потенційним учасникам громадського бюджету на 2018 рік одразу перевіряти приналежність обраних ділянок за допомогою Публічної кадастрової карти на сайту Держгеокадастру.
Іншим недоліком попереднього громадського бюджету стало те, що значна частина фінансування пішла на проведення ремонтів у бюджетних установах, зокрема у школах і дитсадках. Це сталося через те, що керівникам цих установ було легше, ніж іншим, отримати переваги в голосуванні. За ці проекти масово голосували батьки дітей, що навчаються у відповідних закладах.
Пізніше це зустріло нарікання усіх тих, чиї проекти не набрали достатньо голосів. До їх думки дослухалися депутати міської ради, та внесли відповідну зміну до ухвали, що регулює організацію громадського бюджету.
Відтак цього року не можна буде подавати проекти ремонтів бюджетних установ. Щоправда, у цьому обмеженні є виключення.
«Проекти, які стосуються установ, не можуть передбачити проведення поточних чи капітальних внутрішніх ремонтних робіт щодо приміщень цих установ крім випадків, коли ремонт є невід’ємним елементом проекту закупівлі обладнання і становить менше 50% кошторису», – йдеться у новому Положенні про громадський бюджет Львова.
Малими кроками до великих змін
Окремо варто зупинитися на реалізації великих проектів громадського бюджету 2017 року, бо це приклади покращення умов життя у місті, які запустили самі городяни. Два таких проекти них стосуються комплексного оновлення загальноміських парків – Замарстинівського та парку «700-річчя Львова».
В обох випадках були виготовлені комплексні проекти, що передбачають очищення парків, збереження цінних дерев та насаджень, створення зон відпочинку для різних вікових груп населення і з цікавими архітектурними вирішеннями, розвиток мережі пішохідних доріжок та велодоріжок, влаштування зовнішнього освітлення тощо.
Департамент містобудування ЛМР через Prozzoro оголосив відповідні тендери. Тендер щодо капітального ремонту парку «700-річчя Львова» уже на фінальний стадії, а аукціон щодо капремонту центральної алеї та прилеглих територій парку «Замарстинівський» має відбутися 14 серпня.
«Усім зрозуміло, що за кілька місяців неможливо зробити увесь комплекс запропонованих робіт. Тому в умовах тендерної документації передбачено виконання робіт упродовж двох років, – до кінця 2018 року. Я буду звертатися за виділенням коштів бюджету розвитку Львова у 2018 році на ці парки», – прокоментував ZAXID.NET керівник управління екології та ландшафтного планування ЛМР Андрій Галушка.