ЄС має надати Україні членство тепер
Колонка президента громадської організації «Україна-2050» Евгена Чолія
Інші блоги автора
- Заради миру Україна мусить виграти війну Росії 4 жовт, 11:47
- Захід повинен допомогти Україні відстояти її невід'ємне право на самооборону 13 вер, 12:31
- Прорив України у російську Курську область змінює ситуацію 16 серп, 13:38
Договір про Європейський Союз, також відомий як Маастрихтський договір, встановлює, як країна може стати державою-членом Європейського Союзу. Відповідні положення цього договору щодо членства передбачають, що:
- Стаття 2: Союз заснований на цінностях поваги до людської гідності, свободи, демократії, рівності, верховенства права та поваги до прав людини, включаючи права осіб, які належать до меншин. Ці цінності є спільними для Держав-членів у суспільстві, в якому переважають плюралізм, недискримінація, толерантність, справедливість, солідарність і рівність між жінками і чоловіками.
- Стаття 49: Будь-яка Європейська держава, яка поважає цінності, зазначені в Статті 2, і зобов’язується їх пропагувати, може подати заявку на вступ до Союзу. Європейський Парламент та національні Парламенти повинні бути повідомлені про цю заяву. Держава-заявник звертається зі своєю заявою до Ради, яка приймає рішення одноголосно після консультацій з Комісією та після отримання згоди Європейського Парламенту, який приймає рішення більшістю своїх членів. Умови прийнятності, погоджені Європейською Радою, повинні бути враховані.
Умови прийняття та внесення змін до Договорів, на яких засновано Союз, які тягне за собою таке прийняття, є предметом угоди між Державами-членами та Державою-заявником. Ця угода буде представлена на ратифікацію всіма договірними Державами згідно з їхніми відповідними конституційними вимогами».
Загальновідоме і визнане прислів’я говорить: «Дії говорять голосніше за слова».
Неймовірно мужні дії українського народу лише за останнє десятиліття та його невимовні страждання за останні два тижні безсумнівно свідчать про те, що він не лише повністю поважає цінності, закріплені у статті 2 Договору про Європейський Союз та віддано пропагує їх – а навіть вважає, що за такі цінності варто віддавати свої життя.
Протести Євромайдану проти рішення Віктора Януковича відмовитися від євроінтеграційного процесу України під час відомої Революції Гідності 2013-2014 років та злісної російської військової агресії, з якою боряться українці відтоді, за величезну людську ціну, не лише викликали захоплення міжнародної спільноти, а також і заслуговують членства України в Європейському Союзі.
7 лютого 2019 року Верховна Рада України проголосувала за внесення змін до Конституції України, щоб вона відображала європейську ідентичність українського народу та його стратегічний курс на повне членство України в Європейському Союзі та НАТО.
Мабуть, найвпливовіші події 21 століття пов’язані з цивілізаційним вибором України щодо членства в євроатлантичних структурах і відчайдушними спробами Росії заблокувати його.
Це не може бути несподіванкою, адже європейське минуле та майбутнє України є повною дихотомією до фальшивого історичного наративу Путіна, який нахабно намагається пропагувати міф про те, що росіяни та українці були одним народом і що Східна Європа належить до сфери впливу Росії.
Українці вже принесли максимальну жертву, захищаючи свої європейські мрії, принципи і прагнення та показали свою приналежність до Європейського Союзу.
24 лютого 2022 року Росія розпочала «найбільшу війну в Європі з 1945 року» і здійснює незліченну кількість військових злочинів в Україні, штовхаючи міжнародне співтовариство в нову реальність, сповнену неймовірних викликів.
Щоб успішно протистояти цій новій реальності, керівництву ЄС знадобиться чітке бачення, а також сміливість, щоб вчасно визнати, що Україна недвозначно продемонструвала, що вона втілює цінності Договору про Європейський Союз та швидко узгодити повне членство України в Європейському Союзі.
28 лютого 2022 року Президент України Володимир Зеленський офіційно подав заявку на членство України в ЄС, не згинаючись під невпинною російською військовою агресією.
Резолюція Європейського Парламенту від 1 березня 2022 року щодо російської агресії проти України, яка закликає «інституції ЄС працювати над наданням Україні статусу кандидата в ЄС відповідно до Статті 49 Договору про Європейський Союз та на основі заслуг, і тим часом продовжувати працювати над його інтеграцією в єдиний ринок ЄС згідно з Угодою про асоціацію» – є позитивним кроком у цьому напрямку.
Того ж дня Президент Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн заявила Euronews, що Україна «одна з нас, і ми хочемо, щоб вона була в Європейському Союзі».
Засідання членів Європейської Ради 10-11 березня 2022 року у Версалі дає керівництву ЄС хорошу можливість зробити необхідні кроки для прискорення повноправного членства України в Європейському Союзі.
Очевидно, що у найкращих інтересах як ЄС, так і України, щоб такі кроки були здійснені тепер.