ЄС обіцяє розширити санкції проти Білорусі через політв’язнів
Євросоюз фактично пред'явив білоруській владі ультиматум, зажадавши негайного звільнення всіх політв'язнів і пригрозивши, в разі відмови, розширити санкції проти Мінська.
Експерти вважають, що відновлення російських преференцій для Білорусі послабить ефект санкцій ЄС, пише "Коммерсант-Україна". Про посилення позиції Брюсселя щодо білоруської влади на зустрічі з лідерами білоруської опозиції в Мінську оголосили представники МЗС Євросоюзу Джон К’яер і Стівен Трессінг.
Чиновники ЄС повідомили, що Брюссель вимагає безумовного звільнення і реабілітації всіх політв'язнів. За словами координатора опозиційної громадянської кампанії "Європейська Білорусь" Аляксандра Атрощенку, після того як у березні ЄС прийняв рішення ввести санкції щодо низки білоруських олігархів і їхніх компаній, президент Олександр Лукашенко неодноразово обіцяв Євросоюзу звільнити всіх політв'язнів і почати політичну лібералізацію.
Однак, на думку Атрощенка, європейці обіцянкам білоруського президента не вірять. "Вони чітко сказали, що, якщо політв'язні не будуть звільнені в найближчі тижні, санкції проти білоруської влади будуть розширені", - розповів опозиційний політик.
Експерти в Мінську переконані, що до посилення позиції ЄС привели і жорсткі заяви, які зробив білоруський лідер. Під вівторок на нараді в своїй адміністрації з питання амністії, яка буде приурочена до Дня незалежності Білорусії - 3 липня, президент Лукашенка оголосив: ніякої політичної амністії не буде.
"Для цього потрібно визначити критерії: хтось підпаде під амністію, або термін відбування покарання для такої людини повинен бути скорочений. І натягувати туди людей, у тому числі з якихось політичних мотивів, ні в якому разі не можна", - пояснив Лукашенко.
За даними білоруських правозахисників, у країні за ґратами залишаються 14 політв'язнів.
Нагадаємо, загострення відносин між Білоруссю і ЄС відбулося в лютому 2012 року, коли ЄС на знак протесту проти арештів учасників масових заворушень і акцій протесту, що спалахнули після президентських виборів у грудні минулого року, ввів нові санкції проти Мінська. 23 квітня МЗС країн ЄС внесли до них зміни. На початку червня до санкцій ЄС щодо Білорусі приєдналися ще сім європейських країн.