Ющенко задоволений зовнішньою політикою України за останні 5 років
«Україна відіграє одну з провідних геополітичних ролей у Європі. За останні п’ять років українська зовнішня політика – один із найуспішніших секторів у реалізації українських інтересів», - зазначив Президент України Віктор Ющенко під час Дев’ятої наради керівників закордонних дипломатичних установ України.
Як повідомили ZAXID.NET у прес-службі Віктора Ющенка, Глава держави констатував, що за цей період змінилося ставлення світу до України, світ побачив її по-іншому. Найпершим здобутком української зовнішньої політики Президент назвав наближення України до ЄС, з яким вдалося перевести відносини з формату партнерства, співпраці і сусідства до Угоди про асоціацію. Віктор Ющенко висловив переконання, що до чергового Саміту Україна–Європейський Союз, який відбудеться у грудні, є час завершити підготовку цього документа. При цьому Глава держави наголосив, що за змістом ця угода є найглибшим документом про асоціацію, яку коли-небудь підписував Євросоюз з іншими країнами.
«Ключове завдання поточного року – підписати повноцінну угоду про асоціацію, її політичну частину», - підкреслив Президент, відзначивши, що останні п’ять-шість місяців були важким періодом для переговорів, зокрема через політичні події всередині ЄС. «У нас є час до Саміту Україна-ЄС, щоб фінально завершити цей етап стосунків з Євросоюзом. Це головна місія відомства і дипломатів, які ведуть цей напрям», - підсумував Віктор Ющенко.
Другим базовим документом з ЄС Президент назвав угоду про створення зони вільної торгівлі.
Також Віктор Ющенко висловив сподівання, що у грудні Україна приєднається до угоди про енергетичну асоціацію, чим засвідчить свою стратегію в енергетичній політиці – інтегрування до європейського ринку.
Після цього політичного кроку має бути додатково зроблений технічний крок – підписання угоди про об’єднання енергетичних систем України і ЄС. «Це чіткий напрям інтеграції ключової сфери національної економіки – енергетики», - сказав Президент.
У темі європейської політики Глава держави вказав на посилення української гуманітарної присутності в європейських країнах і подякував дипломатам за таку ефективну роботу, результати якої очікуються до кінця року.
«Я не пригадую жодного свого візиту, де б я приїхав і ми не відкривали те, що пов’язане з українською присутністю на тій чи іншій території. І це важлива політика, бо через неї ми ведемо постійний діалог на людському рівні», - наголосив Президент.
Він також поставив перед відомством і дипломатичним корпусом завдання проводити новітню реалістичну безпекову політику, орієнтовану на інтеграцію до колективної моделі безпеки. «Інтереси України може захистити лише сама Україна. Тому ця політика має бути амбітна. Не треба жити ілюзіями, а пам’ятати, наскільки ми здатні у цьому плані йти послідовно і ефективно та попри все пам’ятати, що за нами є історія, яка принесла багато уроків: як не робити помилок у цьому напрямі політики», – зауважив Віктор Ющенко. Також Президент наголосив, що і світ, і Європа дають колективні відповіді на великі виклики. «У нас не може бути ніяких компромісів у цьому питанні. Ми повинні з кожним місяцем, з кожним кварталом щораз глибше інтегруватися до загальноєвропейської системи безпекової політики в усіх її виявах. Чи йдеться про клімат, про енергетику, чи власне про оборону», – наголосив Президент України.
Віктор Ющенко окреслив перспективи розвитку відносин із країнами-сусідами – Російською Федерацією, Білоруссю, Молдовою. Він також звернув увагу на реалізацію наших інтересів на Кавказі та в Центральній Азії. «Ми є сьогодні свідками того, як змінюються пріоритети регіональної політики тих чи тих країн. Я не кажу, що це тільки загрози, я не кажу, що це тільки виклики. Це і нові можливості для України», - зауважив Віктор Ющенко.
Глава держави також закликав зробити більш ефективними відносини зі США, основний порядок денний яких викладений у Хартії стратегічного партнерства.
Крім того, Президент відзначив, що за останні чотири роки Україна успішно виконала свою зовнішньоекономічну місію, про що засвідчило зростання зовнішніх інвестицій з 7,6 млрд до 38 млрд дол. США. «Тридцять один мільярд за неповні чотири роки – це говорить, наскільки Україна модерна, приваблива, наскільки потужна її роль у формуванні перш за все європейського ринку», - підкреслив В.Ющенко.
Ставлячи завдання перед МЗС та дипломатами, він також акцентував на потребі захисту інтересів українських громадян за кордоном. У цьому контексті він подякував дипломатичним представникам, представникам СБУ та зовнішньої розвідки за продемонстровані цього року зусилля. «Ми всі разом повинні все зробити, щоб у громадянина України було ясне відчуття, що за ним є Батьківщина, за ним є держава, дипломатичний корпус, який буде супроводжувати захист його інтересів і безпеку у будь-якій точці світу», - наголосив Президент.
У Дев’ятій нараді керівників закордонних дипломатичних установ України також взяли участь Секретар РНБОУ Р.Богатирьова, Глава Секретаріату Президента України В.Ульянченко, Голова СБУ В.Наливайченко, колишні міністри закордонних справ та ін.