З початку року 14 країн світу надіслали Закарпаттю гуманітарки на 6,5 млн грн
З початку року Закарпаття отримало 102 вантажі загальною вагою 1080 т. Крім того, гуманітарною допомогою визнано 6 транспортних одиниць, зокрема 4 легкові автомобілі для інвалідів, які стоять на черзі на отримання транспорту, та 150 тис. євро для будівництва гуртожитку Перечинської школи-інтернату для дітей-сиріт благодійним фондом "Фонд Фреда в Україні". Умовна вартість всіх гуманітарних надходжень за цей час становить майже 6,5 млн грн, що на 18% більше, ніж минулоріч. Про це ZAXID.NET повідомили у прес-службі Закарпатської ОДА.
Найбільше за обсягом допомоги надійшло з Королівства Нідерланди (514 т - 47% загального об’єму та 1 валютна сума), Німеччини (184 т - 17% та легковий автомобіль для інваліда), Швейцарії (59 т), Угорщини (56 т), Чехії (54 т та три легкові автомобілі для інвалідів), Італії (50 т). Загалом закарпатцям надсилали допомогу з 14 країн.
У міста Ужгород, Мукачево, Берегово, Ужгородський, Тячівський, Мукачівський райони надійшло близько 80 % загальних обсягів гуманітарних вантажів.
Найчастіше її набувачами були заклади освіти (загальноосвітні школи, школи-інтернати, дитячі садочки) - у 230 випадках, в 63 - установи охорони здоров’я, в 50 - громадські організації, що опікуються інвалідами, дітьми-сиротами, вуличними дітьми, а також установи соціального захисту (інтернатні заклади, територіальні центри) - в 17 випадках та ін.
Серед товарів гуманітарної допомоги, яка надавалася зазначеним організаціям, були твердий і м’який інвентар, вироби медичного призначення, зокрема інвалідні коляски, інші засоби пересування для інвалідів, продукти харчування, миючі засоби тощо.
Найбільш ініціативними і активними в наданні допомоги цим організаціям залишаються благодійні фонди "Східно-Європейська місія", "Арменхелп", "Дім милосердя", Відділення Міжнародного благодійного фонду "Доркас Ейд Інтернешенел Закарпаття", християнська місія "Промінь на Сході", громада АСД м.Виноградова та ін.
Традиційно благодійні, релігійні та громадські організації беруть участь в організації харчування одиноких непрацездатних громадян, дітей-сиріт, дітей з неблагополучних сімей, готуються до літнього відпочинку та оздоровлення дітей. На ці цілі також спрямовується частина вантажів і благодійних надходжень.
Цьогоріч виникли певні проблемні питання, з якими звертались отримувачі області до комісії. Насамперед, піднімалося питання щодо сплати антидемпінгового мита на конкретні види товару у складі гуманітарної допомоги в зоні діяльності Виноградівської митниці.
Ще одним ускладненням в роботі з вантажами в цьому році стало набрання чинності з 1.03.2009 наказу Держмитслужби від 16.12.08 № 1414 "Про внесення змін до деяких наказів Держмитслужби": про виключення пункту 13 Інструкції про першочергове спрощене декларування гуманітарних вантажів. Тепер процедура декларування триває набагато довше і вимагає більшої кваліфікації. Власними силами отримувач не в змозі задекларувати складного збірного вантажу, а організації-декларанти будуть відмовлятися безкоштовно здійснювати декларування за новим порядком.