Майже 40 країн підтримали ініціативу щодо добровільної відмови від застосування права вето в ООН у випадках, коли необхідно прийняти термінові заходи для припинення масових злочинів. Про це заявив заступник офіційного представника МЗС Франції Олександр Жоржині, повідомляє «Укрінформ».
«Близько сорока країн офіційно висловили свою підтримку в рамках останнього засідання ООН і багато інших виявили інтерес», - сказав дипломат.
За його словами, відповідне рішення може бути прийняте вже у вересні.
«Ми активно обговорюємо це питання, зокрема з нагоди 70-ї річниці Організації Об'єднаних Націй у вересні, як подальший крок у мобілізації міжнародного співтовариства», - уточнив Жоржині.
Слід зазначити, що з пропозицією добровільно обмежити застосування права вето виступив в 2013 році президент Франції Франсуа Олланд. Він запропонував передбачити спеціальну процедуру: за запитом щонайменше 50 країн Генеральному секретарю належить провести оцінку ситуації, що виноситься на розгляд Радбезу. У разі, якщо вчинені діяння будуть кваліфіковані як серйозні правопорушення повсюдного характеру, наприклад геноцид або військові злочини, буде задіяно «джентльменську угоду», яка передбачає добровільну відмову від застосування права вето.
Нагадаємо. 29 липня, Росія заблокувала резолюцію Ради безпеки ООН про трибунал щодо «Боїнгу», ставши єдиною країною, яка проголосувала проти. Ще три країни (Китай, Венесуела і Ангола) утрималися. Інші держави, які підтримали ідею трибуналу, висловили глибоке розчарування таким рішенням Росії, а деякі країни різко засудили спроби Росії «сховатися» за правом вето.