Засновник капели "Дударик" Микола Кацал відзначив 70-річчя
У Будинку органної та камерної музики 19 грудня з нагоди Дня Святого Миколая та 70-річчя від дня народження відбувся бенефіс художнього керівника Львівської державної академічної чоловічої хорової капели «Дударик», народного артиста України – Миколи Кацала.
Про це ZAXID.NET повідомили в прес-службі Львівської ОДА.
"Дударик" та його засновника привітав перший заступник голови Львівської ОДА Мирон Янків. "Сьогодні один з найбільш святкових днів у році, коли ми всі очікуємо на диво. Великим подарунком для нас сьогодні, як і завжди є виступ "Дударика". Капела за роки свого існування дала понад тисячу концертів, своїм виконанням ви подивували тисячі людей. Впевнений, що завдяки своєму натхненнику ви досягнете ще більших творчих висот.
Миколу Кацала я знаю давно. Енергійний, цілеспрямований, надзвичайно духовна людина. Це лише невеликий перелік слів, який можна до нього адресувати. Він багато зробив для розвитку культури Львівщини, України. Він є послом культури від України. З нагоди 70-річчя від дня народження Миколу Кацала нагороджено Почесною грамотою голови Львівської ОДА. Дозвольте Вас щиро привітати від імені голови Львівської ОДА Василя Горбаля, усіх працівників облдержадміністрації", – зазначив М. Янків.
Микола Кацал народився у місті Хмельницькому 10 грудня 1940 року. Закінчив Львівський Політехнічний Інститут в 1962 році за фахом інженер-геодезист, працював керівником пошукової групи у військовому проектному інституті у м. Чита. У студентські роки визріло головне професійне зацікавлення – музика. Керував інструментальним ансамблем, створив у річницю пам’яті Тараса Шевченка (1961 р.) студентський хор на геодезичному факультеті. Вступивши у 1965 році до музичного училища у місті Чита, закінчив у 1970 році з відзнакою музичне училище у місті Львів (клас диригування Ірини Байцар-Дяк). У 1973 році закінчив з відзнакою диригентський факультет Львівської державної консерваторії ім. Миколи Лисенка (клас Михайла Антківа). Педагогічне мистецтво опановував на практиці у загальноосвітніх школах (СШ у м. Чита, СШ №61, СШ№36, СШ№19 - у Львові), викладаючи співи, креслення, столярну справу, керуючи шкільними хорами. У 1968 році, перейнявши від відомого хорового диригента Михайла Пашковського ансамбль хлопчиків Львівського будинку дітей працівників залізниці, збільшивши склад до хорового масштабу (70 осіб), додавши групу юнаків, остаточно ствердив свою професійну перспективу.
У 1971 році за підтримки Львівського обласного відділення Музично-хорового Товариства України заснував хор хлопчиків "Дударик", залучивши до його складу найбільш обдарованих учнів загальноосвітніх та музичних шкіл міста.
Видатною подією особистого життя М. Кацала, і життя мистецької громади Львова, є відкриття у Львові першої української державної хорової школи (1989р.) Лауреат Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка. (1989 р.), а з жовтня 2010 року - Народний артист України.
Державна академічна хорова капела "Дударик" має тривалу історію міжнародних концертних турне. Під час своїх щорічних подорожей виступала у Литві, Латвії, Білорусії, Росії, Грузії, Молдові, Естонії, Угорщині, Польщі, Словаччині, США і Канаді, Швейцарії, Австрії, Франції, Бельгії та Голландії. Капелою записано ряд компакт-дисків, компакт-касет та платівок, а також десятки концертних програм на радіо і телебаченні. У 1983 році була нагороджена дипломом Президії Верховної Ради України, а в 1989 році капелу нагороджено Премією ім. Тараса Шевченка - найвищою урядовою нагородою в галузі культури. За 39 років концертної діяльності капела дала понад 1500 концертів у найпрестижніших концертних залах України і світу, серед яких Карнегі Хол, собор Паризької Богоматері, Ванкувер Ейр Плейс, Варшавська філармонія, Палац Україна, національна опера України, Національна філармонія.