Зброя для всіх
У Верховній Раді зареєстрували законопроект про вільний продаж зброї. Що нас чекає?
0До теми
-
Заберіть у нас зброю.
Прибічники легалізації зброї стверджують: вбиває не зброя, а людина ZAXID.NET -
16 фактів про біометричний паспорт.
ZAXID.NET зібрав основні відомості про біометричний закордонний документ ZAXID.NET -
Про шкідливість неправильних питань і простих відповідей.
Російсько-українська війна – це війна цінностей ZAXID.NET
У Верховні Раді зареєстрований законопроект «Про вогнепальну зброю цивільного призначення», яким передбачається вільний продаж гладкоствольної і нарізної зброї. Якщо він буде ухвалений парламентом, офіційно купувати, продавати і володіти зброєю зможе будь-який українець від 18 років і застосовувати цю зброю для самозахисту у випадку незаконного проникнення у житло.
Щоб придбати вогнепальну зброю, доведеться одноразово заплатити за свідоцтво на володіння зброєю, яке буде безстроковим і коштуватиме 500 неоподаткованих мінімумів громадян – сьогодні це 8500 грн. Ці гроші, до речі, пропонують сплачувати у місцеві бюджети за місцем реєстрації покупця зброї.
Доведеться також офіційно пройти курс навчання щодо застосування зброї , який передбачатиме теоретичну, правову і практичну підготовку.
Автором цього революційного законопроекту, зареєстрованого 1 грудня, на сайті Верховної Ради вказаний депутат від Блоку Петра Порошенка» Сергій Каплін. Однак у його розробці активну участь брали керівник «Української стрілецької асоціації» Віталій Помазанов і виконавчий директор цієї ж асоціації Андрій Хаверчук, керуючий партнер львівської адвокатської компанії «Юридичний Холдинг» Андрій Скочипець, а також два викладачі з юрфаку Львівського університету – Леонід Тарасенко та Володимир Кобрин.
ZAXID.NET проаналізував основні положення цього законопроекту, який (якщо його приймуть, звичайно), суттєво вплине на наше життя.
Яка зброя?
Вогнепальна зброя цивільного призначення цим законопроектом визначається як «будь-яка ручна нарізна або гладкоствольна вогнепальна зброя, що використовується для самозахисту, захисту інших осіб та майна, мисливства і спорту, калібром від 4,5 мм до 20 мм (для гладкоствольної зброї калібром до 26,5 мм включно)», за винятком кулеметів і гранатометів, а також зброї, випущеної до 1900 р.
Хто продає і хто купує?
Передбачається, що придбати зброю може кожна фізична особа, яка досягла 18 років та володіє повною цивільною дієздатністю – для цього буде достатньо показати паспорт. Натомість продавці зброї зобов’язані будуть перевірити чи не перебуває покупець на на обліку в психіатричних чи наркологічних закладах, а також чи нема у них судимостей за умисні насильницькі злочини.
З тексту законопроекту випливає, що здійснювати таку перевірку продавці зброї зможуть дистанційно, завдяки вільному онлайн-доступу до відповідних держреєстрів, хоча, наприклад, держреєстри судимих чи психічнохворих і наркозалежних громадян ще тільки треба створити.
Якщо ж держреєстрами все гаразд, продавець все ж може відмовитись продавати зброю, якщо запідозрить неадекватність клієнта, який потім матиме змогу оскаржити відмову у суді.
Продавати зброю, згідно із новим законопроектом, зможе будь-який підприємець, однак йому треба буде отримати спеціальну ліцензію, вартість якої наразі не визначена. Втім, кожен власник зброї теж має право перепродувати її іншим, але за умови укладення письмового договору, який має бути посвідчений ліцензованим продавцем зброї, який за це отримує комісію.
Зброю можна також безплатно передавати іншим людям (з обов’язковим внесення цієї інформації у держреєстр) чи здавати у прокат – але теж виключно за умови наявності свідоцтва на володіння зброєю.
Вуличне ґрафіті у Києві
Хто реєструє?
Законопроект передбачає створення в Україні єдиного держреєстру прав на цивільну зброю, адміністратором якого визначений Мінюст.
Окрім того територіальні органи МВС повинні вносити у цей держреєстр інформацію про всі зміни, що стосуються свідоцтв на володіння зброєю.
Застосування зброї
«Кожна людина має право на зброю. Це право гарантується державою... Право на зброю забезпечує можливість особи захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей, інтереси держави чи суспільства від суспільно-небезпечних протиправних посягань», – йдеться, зокрема, у законопроекті.
Під самозахистом передбачене право використати зброю у випадку незаконного проникнення до житла, а також для затримання злочинців. У цьому випадку, до речі, зброєю можуть скористатися і члени сім’ї власника зброї.
При цьому автори законопроекту зазначають, що застосування зброї для самозахисту у таких випадках «повинно відповідати змісту права, що порушене, характеру дій, якими воно порушене, та наслідкам, що спричинені цим суспільно-небезпечним протиправним посяганням» – іншими словами, стріляти можна у випадку реальної загрози, а не у п’яного сусіда, який переплутав двері.
Окрім того, використання зброї її власником допускається на об’єктах рухомого та нерухомого майна (зокрема, земельні ділянки, житлові будинки, квартири тощо), що належать власнику зброї. При цьому власник зброї перед тим, як стріляти, повинен переконатися у відсутності небезпеки для інших осіб та їх майна – інакше відповідатиме згідно з чинним законодавством за завдані збитки чи каліцтво сторонніх осіб.
Надзвичайно важливим моментом, який, очевидно, і стане найбільш суперечливим під час обговорення у парламенті, є пункт про легальне застосування зброї «для протидії особам та організаціям, які здійснюють дії щодо узурпації влади, зокрема здійснюють захоплення державної влади шляхом насилля або в інший неконституційний чи незаконний спосіб».
Поява цього пункту, вочевидь, зумовлена подіями на Майдані у лютому 2014 року, однак поняття «узурпації влади» є надто розмитим, щоб на нього погодилась будь-яка українська влада.
Носіння зброї
Власник зброї може носити зброю з собою, але так, щоб її було непомітно у громадських місцях – тобто використовувати кобуру, чохол чи сумку. Публічна демонстрація зброї і відкрите носіння заборонене.
При цьому власник зброї зобов’язаний мати при собі свідоцтво на володіння зброєю.
Зберігання зброї
Зброя не може зберігатися у загальнодоступних місцях. Власники зброї повинні зберігати її у безпечному місці, яке унеможливлює доступ до неї інших осіб (в тому числі дітей). У законопроекті не визначено, що таке «безпечне місце», тому кожен власник зброї, очевидно, може визначати його на власний розсуд.
Для збереження більше як десяти одиниць зброї власник або особа, яка володіє свідоцтвом на володіння зброєю, повинна мати спеціально облаштоване місце у вигляді окремого приміщення (сховища зброї) або спеціально сконструйовану металеву шафу для зберігання такої кількості зброї.