Зеленський скасував указ про призначення Тупицького суддею КСУ
Рішення пояснюється «забезпеченням державної незалежності і безпеки України»
Президент Володимир Зеленський скасував указ Віктора Януковича від 14 травня 2013 року про призначення Олександра Тупицького суддею Конституційного Суду України. Відповідний указ Зеленський підписав 27 березня 2021 року.
Також скасовується указ екс-президента від 17 вересня 2013 року про призначення суддею КСУ Олександра Касмініна.
Указ Зеленського від 27 березня має назву «Про деякі питання забезпечення національної безпеки України» та набирає чинності з дня його опублікування.
В указі зазначається, що таке рішення прийнято «з метою гарантування додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина, забезпечення державної незалежності і національної безпеки, керуючись національними інтересами України».
«…окремі судді Конституційного Суду України, призначені Віктором Януковичем, продовжуючи виконувати свої повноваження, створюють загрозу державній незалежності та національній безпеці України, що порушує Конституцію України, права і свободи людини і громадянина», – йдеться у повідомленні.
Таким чином, Тупицький і Касмінін більше не можуть навіть формально здійснювати свої повноваження.
У чому суть справи Олександра Тупицького
У грудні журналісти програми «Схеми» опублікували «Плівки Тупицького», які свідчать, що очільник Конституційного Суду брав тіньову участь у приватизації «Зуївського енергомеханічного заводу». Після цього його викликали до Офісу генпрокурора. Тупицький не прийшов, тому про підозру йому повідомили поштою.
Уперше Зеленський відсторонив Тупицького від посади голови КСУ 29 грудня. Тоді президент заявив, що робить це «заради відновлення справедливості та розв'язання конституційної кризи».
За рішенням президента про відсторонення судді та зверненням Держбюро розслідувань, співробітники Управління держохорони не пропускали Тупицького на робоче місце.
У ДБР пояснили, що Тупицький як голова КС може впливати на своїх колег, які є свідками в його справі. Окрім того, після повідомлення про підозру Олександр Тупицький імітує, ніби ніколи її не отримував і не є підозрюваним. Під стінами суду він навіть викликав поліцію та заявив, що «невідомі особи» не дають йому потрапити на робоче місце.
Пізніше на сайті КСУ оприлюднили заяву судді до генпрокурорки Ірини Венедіктової. У ній він стверджує, що підозру ДБР вручило йому незаконно, і просить зробити це «в законний спосіб» за наявності підстав.
Дія попереднього відсторонення Тупицького закінчилася 28 лютого, однак Володимир Зеленський продовжив це рішення ще на місяць.
Сам Конституційний Суд підтримує позицію Тупицького: указ Зеленського там назвали «юридично нікчемним» і заявили, що виконувати його не збираються. Також Тупицький просить генпрокурорку звернутися до президента щодо скасування указу про його відсторонення від посади.