Зниження ціни коштом якості – неправильно, – Олександр Михайлов
– Вважаю, конкурувати потрібно не стільки ціною, скільки за рахунок покращення обслуговування клієнтів. Будь-яке зниження ціни – не є економічно доцільним методом у довгостроковій перспективі.
Зважаючи на високу інфляцію, шалені стрибки курсу долара, слід очікувати зростання цін не лише на продукти харчування, але й на товари сфери послуг. Ще на початку вересня оператори кабельного телебачення почали інформувати своїх абонентів про цінові зміни на їх сервісні послуги.
Напередодні Нового року та Різдвяних свят за роз'ясненням цінової ситуації на ринку кабельного телебачення Львова ZAXID.NET звернувся до директора провідного львівського провайдера телекомунікаційних послуг - компанії «Львів КТБ» - Олександра Михайлова.
- Пане Олександре, інформація щодо прогнозованого підвищення тарифів провайдерів програмної послуги з'явилася у ЗМІ ще на початку вересня. Звичайно, не всіх користувачів ваших послуг у Львові ця інформація втішила. Поясніть, що саме впливає на вартість послуг, коли ми говоримо про ціну на них?
- Спочатку я хотів би звернути вашу увагу на те, що вартість кабельного телебачення в нашому місті - одна з найнижчих в Україні. Собівартість програмної послуги складається з досить зрозумілих і прозорих параметрів. Це, передусім, технічна складова: вартість устаткування і матеріалів для підтримки мережі в робочому стані; адміністративні витрати на консультаційно-інформаційне обслуговування абонентів (зокрема, відповіді на питання споживачів, виставляння і доставка рахунків, облік платежів, виплата комісій банкам, виконання сервісних заявок від абонентів і т. д.) Далі йдуть накладні витрати: оренда приміщень під контакт-центри, оренда технічних площ, оренда телефонної каналізації плюс господарські витрати, як-то оплата електроенергії і т.д. Сплата ліцензійних прав телеканалам - це змінна частина. Оскільки це вже залежить від того, в який пакет входить той або інший канал.
Істотна частина (середній індикатор по Європі - 3 євро) витрат - це технічна підтримка працездатності мережі і доставка сигналу від головної станції до кінцевого споживача. Собівартість в цьому випадку залежить від ємності мережі, охоплення мережі, устаткування і від його терміну життя.
90-95% наших витрат дуже сильно залежать від коливань курсу національної валюти. Для надання послуги потрібно привезти імпортне приймальне обладнання (наприклад фінської фірми Teleste), імпортний оптичний кабель, імпорті оптичні приймачі, імпортний коаксіальний кабель, імпортні домові та під'їздові підсилювачі, імпортні прилади для налагоджування мережі, укладати договори із закордонними власниками каналів, щомісячно оплачувати їх ліцензійні права у валютах іноземних держав. При цьому все обладнання, матеріали та прилади потрібно спочатку розмитнити та заплатити всі податки державі, а вже потім використовувати.
Тому сьогодні витрати з надання телекомунікаційних послуг, на жаль, постійно зростають через причини, які не залежать від компанії. Жорстка економічна криза ставить телекомунікаційні компанії в ситуацію виживання.
З початку року ми робили все можливе, щоб втримати ціну без змін, незважаючи на збільшення собівартості. Проте кожен із нас бачить і розуміє, якими темпами зростає інфляція і як це відбивається на зростанні цін. Враховуючи загальне підвищення цін і збільшення витрат на технічне обслуговування складових телекомунікаційної мережі, ціна на пакети телевізійних програм не може залишатися на колишньому рівні. З 1 грудня 2008 року розмір абонентської плати за соціальний аналоговий пакет складає 18 грн/міс., за повний аналоговий пакет - 39 грн/міс. При цьому вартість основного (базового) цифрового пакету «Україна і світ» наразі залишається незмінною - 33 грн/міс.
- Як зміниться вартість пакетів, що надаються у цифровому форматі у 2009 році?
- Ми не плануємо значних змін вартості на цифрові пакети, за винятком вимушених коригувань, на підставі умов довгострокових контрактів з правовласниками. При цьому розрахунки показують, що зміни собівартості цифрових пакетів у 2009 році слід чекати не більше, ніж на 10-15%. Коливання цін на цифрові пакети у 2009 році може скласти приблизно 5-6 грн. Ми зробимо все, щоб забезпечити стабільність цін на наші послуги, незважаючи на те, що інфляція вже перевищує позначку у 20%. Але якщо інфляція та подальше зростання курсу долара будуть відбуватися і далі, ми будемо змушені переглядати ціни.
- За сучасних економічних умов чимало компаній, які працюють на певному товарному ринку, не інвестують у розвиток послуг. Сьогодні більшість приватних компаній взагалі скасовує будь-які проекти, розраховані на перспективу. Якою буде стратегія компанії «Львів КТБ» під час фінансової кризи?
- Стратегія дуже проста: робити послуги компанії цікавими та бажаними для споживачів. І за якісними характеристиками, і з точки зору стабільності, і за вартістю, і за рівнем обслуговування.
«Львів КТБ» серйозно зорієнтована на подальший розвиток та надання найсучасніших телекомунікаційних послуг своїм споживачам. Абоненти компанії із задоволенням користуються доступом до високошвидкісного Інтернету та обирають цифрове телебачення (на сьогодні ми пропонуємо понад 80 каналів). Саме цифровий формат приваблює сьогодні дедалі більше користувачів тим, що дозволяє значно розширити спектр додаткових сервісів. Цифрове телебачення дає можливість на смузі частот, яку займає один аналоговий канал, ретранслювати до дев'яти цифрових зі значно кращою якістю зображення та звуку. Беззаперечною перевагою «цифри» є якість зображення, звуку й широкого спектру сучасних додаткових послуг - електронний програмний гід на екрані телеприймача, можливість обирати мову трансляції, субтитри і т.д.
Для нашої компанії 2008-й рік був знаковим. Крім змін у структурі компанії та реструктуризації бізнес-процесів - компанія, особливо протягом останніх кількох місяців, зробила якісний ривок вперед. Нагадаю, що навесні 2008 року телекомпанія «Львів КТБ» завершила основну модернізацію кабельних мереж та продовжує проводити роботи з їх вдосконалення. Будівництво опто-волоконного кільця зв'язку дозволило розпочати поступовий перехід на цифровий формат, покращити сервіс, а також розширити спектр пропонованих послуг, при цьому висококваліфіковані спеціалісти, що працюють у компанії, гарантують високу якість послуг, визначення та швидке усунення будь-яких несправностей, оперативне реагування на можливі проблеми.
Восени, а саме з 1 жовтня, ми не тільки збільшили кількість каналів, але й зробили нашу торгову пропозицію більш індивідуальною і запропонували 8 пакетів у послузі цифрового телебачення «Воля Преміум ТВ». Нагадаю, що раніше було 4 пакети. Абоненти зараз можуть формувати плани підписки, комбінуючи пакети основної підписки (базовий пакет «Україна і світ» або розширений пакет «Всесвіт»), а також додаткові преміальні пакети («Спорт», «Кіно», «Нічний») та додаткові тематичні пакети: («Планета знань», «Меломан», «Стиль життя»).
Ми також приділяємо значну увагу розвитку та реорганізації процесів обслуговування. Крім діючого контакт-центру по вул. Виговського, 29а, з 10 листопада відкрився новий контакт-центр по вул. Сихівській, 4. З 17 листопада 2008 р., з метою покращення обслуговування абонентів, відкрився новий колл-центр (багатоканальна телефонна лінія 232-33-33), який працює щоденно з 9:00 до 21:00. У грудні також плануємо відкриття ще одного контакт-центру за адресою вул. Пасічна, 43.
- Наскільки серйозною є конкуренція на ринку телекомунікаційних послуг у Львові?
- Ми діємо у високотехнологічному, тому по-особливому конкурентному оточенні. Вважаю, конкурувати потрібно не стільки ціною, скільки за рахунок покращення обслуговування клієнтів. Будь-яке зниження ціни - не є економічно доцільним методом у довгостроковій перспективі. Оскільки інфляція змусить всіх зрештою переглянути ціни і збільшити витратну частину. Відповідно, гра на пониження цін у довгостроковій перспективі - це дуже поганий інструмент. І багато операторів зараз це серйозно відчувають. Для сучасної людини важливо, як її обслуговують. Чи буде вона отримувати якісне зображення і звук, скільки телеканалів зможе дивитися, чи зможе використовувати кабель у зворотному напрямі для надсилання пошти, чи не перериватиметься послуга. Послуги компанії мають безумовні переваги, і ми впевнені, що стабільна робота компанії гарантує львів'янам надійний якісний сервіс, який буде з часом тільки покращуватися.
Зрештою, вибір за споживачем.