10 відвертих фактів про Дональда Трампа
В Україні вийшла скандальна книжка Майкла Вулффа про президента США
0На початку року у США вийшла книжка відомого політичного журналіста Майкла Вулффа «Вогонь і лють: всередині Білого дому Трампа». Її поява була під загрозою, адже адміністрація Трампа оголосила про наміри подати до суду на автора з намірами зупинити появу накладу. Скандали, пов’язані з текстом Вулффа, зробили неабияку промоцію книжці і вже у перший тиждень продажу «Вогонь і лють» стала бестселером-мільйонником. Перекладена понад тридцятьма мовами, вона з’явилася українською у видавництві #книголав.
Сотні записаних інтерв’ю, спостереження, які тривали вісімнадцять місяців – Майкл Вулфф спробував намалювати портрет Дональда Трампа – лідера країни, який і досі є для нею великою несподіванкою. Ми обрали 10 відвертих фактів про президента США з книжки «Вогонь і лють: всередині Білого дому Трампа». Більше – у книжці.
***
Майкл Вулфф
1. Трамп був недисциплінований і неспроможний діяти за планом. Він не міг бути частиною бодай якоїсь організації, і, швидше за все, не здатен був дотримуватися жодної програми чи принципу… Він був «бунтівником без причини». Це був просто «Дональд» — так, наче й додати було нічого.
2. Кандидат, що позиціонував себе як мільярдер — і до того ж десятикратний, — відмовлявся вкладати гроші у власну передвиборчу кампанію. Врешті-решт, усе, на що спромігся Трамп — це позичити на кампанію 10 мільйонів, і то за умови, що ці гроші йому повернуть одразу, як зможуть нафандрейзити цю суму.
3. І все-таки думка, що шлюб Дональда та Меланії — лише формальність, була далекою від правди. Він часто говорив про Меланію, коли її не було поруч. Він висловлював захоплення її поглядами, нерідко в присутності інших, чим змушував її ніяковіти. З гордістю та без натяку на іронію він говорив, що вона «дружина-подарунок». І хоча Трамп зовсім не ділився з Меланією своїм життям, він охоче ділився з нею його вигодами. «Щаслива дружина — щасливе життя», — любив повторювати він популярний серед багатіїв трюїзм.
4. Трамп не лише зухвало ігнорував потенційний конфлікт інтересів — адже в нього залишався його бізнес і нерухомість, що належала його холдингам, — він відмовлявся оприлюднювати свою декларацію. Нащо було це робити, якщо він не збирався вигравати вибори? Мало того, Трамп також відмовлявся витратити бодай хвильку на обдумування нехай навіть суто гіпотетичного сценарію перебирання на себе державних справ; він заявляв, що робити таке наперед — «погана прикмета». Насправді це означало, що він вважав: міркувати про таке — марнувати час. А замислюватися про свої холдинги та потенційний конфлікт інтересів — тим паче. Він не збирався перемагати! Перемогою була б поразка. Трамп мав стати найвідомішою людиною у світі — жертвою злісної Гілларі Клінтон.
5. У ближчому спілкуванні Трамп направду не був схожим на помпезного й войовничого чоловіка, який збирав цілі натовпи збуреного люду під час своєї кампанії. Він не був ані лютим, ані страхітливим. Можливо, він був найбільш крикливим, задерикуватим і схильним до застрашування кандидатом у президенти в історії США, проте у приватній розмові він мало не заколисував. Його надмірна самовдоволеність зникала. Все довкола розцвітало. Трамп був оптимістом — принаймні щодо себе. Він був милим і не шкодував компліментів — цілком зосереджував на вас свою увагу. Він жартував, інколи навіть про самого себе.
6. А взагалі Трамп майже ні до кого не дослухався. На нього впливали не так чиїсь аргументи чи сила переконання, як просто чиясь присутність — і хоча в нього було чимало пристрастей, він не мав усталеної точки зору з більшості питань, тому легко приставав на погляди й ідеї людей, які опинялися з ним поруч.
7. Трамп вимагатиме, щоб ви приділяли йому увагу, лише для того, щоб потім прозвати вас підлабузником. У певному сенсі Трамп схожий на телезірку, імпульсивну та дуже успішну. Його світ населяють тільки підступні лакеї або «кити» кіноіндустрії, чия робота полягає в тому, щоб зосередити його увагу на сценарії чи на виконанні ролі, але так, щоб не засмутити й не роздратувати його.
8. У доньки з батьком були аж до підозрілого гарні стосунки. Іванка була справжня міні-Трамп (титул, якого, як здається, прагнули так багато людей). Вона прийняла його таким, яким він був. Вона була його асистенткою не тільки під час ділових переговорів, а й у його різноманітних подружніх перипетіях. Вона допомагала йому виходити з різних ситуацій. Якщо твій батько — чванько, і всі відкрито це визнають, це може стати веселою пригодою, а твоє життя перетворюється на романтичну комедію чи щось таке.
9. У Білому домі Трампоблаштував собі окрему спальню: вперше після Кеннеді президент та перша леді спали в окремих кімнатах; утім, Меланія все одно проводила більше часу в Нью-Йорку, ніж у Вашингтоні. Невдовзі в його спальні було встановлено ще два телевізійні екрани, на додаток до одного вже наявного, і замок на дверях, що спричинило невелику сварку зі співробітниками секретної служби, які вимагали повного доступу до кімнати з міркувань безпеки. Він лаяв обслугу за те, що вони піднімали з підлоги його сорочку: «Якщо моя сорочка лежить на підлозі, значить, я хочу, щоб вона там лежала». Він встановив кілька нових правил: ніхто не повинен нічого торкатися, особливо його зубної щітки. (Тривалий час він боявся отруєння — це одна з причин, чому Трамп полюбляв харчуватись у McDonald’s).
10. Трамп не читає. Він навіть не переглядає текст по діагоналі. Усе, що надруковано, для нього не існує. Дехто вважає, що він напівписемний. Деякі вважають його дислексиком — бо його здатність до сприйняття й розуміння інформації вочевидь обмежена. Інші дійшли висновку, що він не читав, тому що це просто не було йому потрібно, і бо це, насправді, була одна з його ключових рис як популіста. Він був не «неписемним», а «постписемним» — типовим продуктом епохи телебачення.