Авторами фейку про зйомки у Львові серіалу «Комісар Рекс» виявились студенти УКУ
До теми
Інформація про зйомки у Львові українського сезону відомого австрійського телесеріалу «Комісар Рекс» виявилась фейком, створеним студентами Школи журналістики УКУ. Створення фальшивки, яку поширили десятки львівських та українських ЗМІ (в тому числі і ZAXID.NET), в УКУ пояснили «експериментом» у межах навчального проекту, присвяченого пропаганді і фейкам у ЗМІ.
Ця історія почалася з того, що 8 лютого на Facebook з’явилася сторінка «Kommissar Rex in der Ukraine / Комісар Рекс в Україні», на якій йдеться про те, що найближчим часом у Львові стартують зйомки українського сезону відомого поліцейського серіалу «Комісар Рекс».
Скріншот з фейкової сторінки
На сторінці також були оприлюднені окремі подробиці та ескізи «зйомок», фото головного героя – німецької вівчарки Рекса та інші переконливі деталі.
Скріншот з фейкової сторінки
Студенти УКУ також внесли відповідні правки на сторінці серіалу у «Вікіпедії».
Скріншот з «Вікіпедії»
В результаті у суботу, 13 лютого, повідомлення про майбутні зйомки оприлюднили низка львівських та загальноукраїнських ЗМІ, в тому числі і ZAXID.NET. Інформація також широко розійшлась у соцмережах.
Уже після того, як фейкове повідомлення у суботу широко розійшлося в інтернеті, офіційна сторінка магістерської програми з журналістики УКУ у Facebooк не повідомила про фальсифікацію. Нема офіційного спростування і на час публікації цієї новини (12:00 14 лютого).
У коментарі ZAXID.NET керівник Школи журналістики УКУ Ігор Балинський підтвердив, що сторінку створили студенти УКУ спільно з австрійськими студентами в рамах австрійсько-української школи мультимедійної журналістики.
«Я не можу студентам висловлювати претензії. Вони мають право проводити журналістський експеримент. Це не наш поточний навчальний процес, це окремий проект. Спільна команда студентів УКУ та австрійських студентів вчилися створювати мультимедійні аудиторії про шкідливість пропаганди і довіру аудиторії до фейків», – сказав Балинський, зазначивши, що керівництво Школи журналістики УКУ знало про намір студентів поширити фальшиву інформацію.
За його словами, сторінка була розрахована «в першу чергу, на реакцію чиновників, щоб перевірити, наскільки вони здатні працювати з реальними речами».
ZAXID.NET просить пробачення у своїх читачів і колег з інших ЗМІ, які передрукували наше повідомлення. Ми, як і ви, стали жертвами майстерної фальшивки.