Чому і як варто допомагати Майдану
Кожен охочий може допомогти Майдану вистояти - присутністю, працею, грішми чи розголосом.
Блаженніший Святослав на запитання, що робити зі спробами затягнути Україну до «русского мира», колись відповів лаконічно: будувати український світ. Майдан у Києві – це будівельний майданчик українського світу. Тут вирішується не лише «Росія чи ЄС» та «Янукович чи не Янукович», а ще й наше «бути чи не бути».
Важко будувати взимку, на морозі, коли вдома чекають діти, робота занедбана, а рейдери претендують на нашу ділянку й періодично намагаються завалити паркан. Майдан має багато недоліків – в організації, в гаслах, в обличчях тих, хто називає себе лідерами. І все ж він є найпотужнішою, наймасовішою мобілізацією здорових сил в українському суспільстві. Піднесенням національного бойового духу, яке трапляється рідко.
Якби Євромайдан захлинувся на ранніх стадіях, Україна все одно була б – у тому стані вічного болота, стабільно-добробутної стагнації, цивілізаційної невизначеності, який найбільш вигідний режиму крадіїв. Але молодь, яка розпочала цей протест, не може чекати ще десятиліття на початок руху, навіть не знаючи, чи буде це рух уперед, чи назад. Відступити зараз означало б підвести цих людей.
Дуже важливо, щоб Майдан вистояв. Маразматична перелякана влада, посилаючи беркут і внутрішні війська проти мирного протесту, організовуючи провокації та сміховинний «гривнемайдан» на Європейській площі та в Маріїнському парку, робить Майдан сильнішим і рішучішим. Але потрібно налаштовуватись на тривалу важку боротьбу. Знаходячи в собі друге, третє й іще бозна-яке дихання, стояти й допомагати.
Майдану необхідна різна допомога. Кожен охочий може й має чим допомогти.
Присутність. Бути на Майдані в Києві стільки, скільки виходить. Навіть кілька годин – це вже допомога. Мільйонний натовп складається з окремих людей. Ніч штурму показала, як важливо, щоб удень і вночі Майдан було кому оборонити, а постійна присутність на акції протесту десятків і сотень тисяч людей – нагадування владі, що вона не може просто пересидіти й перечекати, ігноруючи наші вимоги. Якщо ви живете в Києві, відірвіться від роботи, пожертвуйте дозвіллям, не поспіть уночі. Якщо ви поза Києвом – поїдьте на Майдан хоча б на день. Це варто зробити хоча б заради відчуття причетності до великої справи, яка робить цей оточений барикадами шматочок землі центром майбутнього українського світу.
Їхати зі Львова можна не лише автобусами, де реєструють лише чоловіків (для цього треба прийти на Винниченка, 16 особисто), але також рейсовими автобусами, поїздами, електропоїздами з пересадкою в Рівному, приватними автомобілями тощо. Знайти місце для ночівлі в Києві можна у спільноті https://www.facebook.com/groups/KyivHost або в будиночку з написом «Поселення».
Праця. Євромайдан – це складна розгалужена система з найрізноманітнішими напрямками роботи, від стратегічного планування до прибирання сміття. Допомога, нові сили, заміна для виснажених і хворих людей потрібна весь час. Можна звертатись у пункти, де набирають волонтерів, можна шукати своїх знайомих, уже залучених до роботи в навколомайданівських структурах у Києві та інших містах. Найкращий варіант – прийти зі своїми ідеями й почати їх утілювати самостійно, залучаючи старих та нових друзів і знайомих. Оголошення про потреби у волонтерській допомозі постійно публікуються на сайті https://www.maidanhelp.org/.
Підприємці та компанії також можуть допомогти: часто потрібне, наприклад, проведення інтернету, пасажирські та вантажні перевезення, поліграфія тощо.
Гроші. Коли вісімдесятирічний дідусь приносить і вкидає до скриньки на Майдані гроші, заощаджені на похорон, ти починаєш розуміти, якими великими є ставки людей, що підтримують наш протест. Важливо не лише підтримувати протестувальників грішми, але й віддавати їх у належні руки. На жаль, навколо київського Євромайдану і навколо майданів у регіонах уже з’явилися шахраї, що збирають пожертви до власної кишені. Тож, перш ніж вкидати гроші до скриньки або переводити на якийсь рахунок, поцікавтеся, хто за цим стоїть. Офіційним рахунком львівського Євромайдану є рахунок Студентського братства Львівщини – реквізити є на сайті https://www.helpmaidan.org.ua/ . Там також можна заплатити онлайн. Усі надходження та витрати будуть задекларовані. Скриньки, до яких із певністю можна кидати гроші у Львові – біля штабного намету на майдані та в штабі на Винниченка, 16.
Речі. Харчі, теплий одяг, шкарпетки, термоси, кип’ятильники, обігрівачі, модеми, дрова, зубні пасти, медикаменти й купа інших речей, які можуть знадобитися людям на вулиці та в наметах узимку. Усе це можна приносити на Майдан у Києві, можна приносити до штабного намету у Львові. Можна віддавати знайомим, які їдуть до Києва. Що саме потрібно майдану в Києві, можна дізнатись на сайті https://www.galas.org.ua/ .
Розголос. Розповідати про Євромайдан потрібно і в Україні, і за її межами. Попри те, що більшість великих телеканалів зараз працюють чесно, чимало співгромадян залишаються в інформаційній ізоляції або в полоні міфів. Їм варто розповідати про те, чого ми хочемо й проти чого протестуємо, спростовувати брехні, що поширюються провладними ЗМІ. Не менш важливо виносити звістки про українські події за межі україномовного простору – до пострадянських країн та на Захід. Якби відео з нічного розгону 30 листопада побачив кожен українець, марш мільйона міг би стати маршем десяти або двадцяти мільйонів.
Не знаю, скільки це ще триватиме, але знаю, що руїна й зневіра, якщо ми поступимось і підемо з майдану, триватимуть значно довше, й наслідки їхні будуть значно катастрофічніші за будь-які наші теперішні жертви.